Tuzdano

Tuzdano

Proje önemli bir yapı seramiği olmaya aday bir ürünün nasıl geliştirilebileceğinin ve üretim tesislerinin nasıl kurulabileceğinin ve tahmini yatırım maliyetinin ne olabileceğinin öğrenilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Projenin konusu olan tuz hammaddeli yapı seramiği, yurt içinde ve dışında tüketimi oldukça fazla olabilecek bir üründür. TUZDANO ‘nun yaptırmak istediği tuzdan yapı seramikleri ve malzemeleri, “MEDEKOR Tuzdan Yapı Malzemelerinin Üretimi” adını taşımaktadır.

 

Projenin Gerekçesi

Bu fizibilite etüdü, TUZDANO “Tuzdan Yapı Ürünleri Üretimi” ile ilgili olarak hazırlanmıştır. 

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde değişen dünya görüşü ile beraber yaşam kalitesine verilen önemin artması, insan sağlının korunmasında doğal kaynakların kullanılmasına öncelik verilmesiyle doğal tedavi unsuru tuzun, daha verimli ve etkin kullanılması büyük önem kazanmaktadır.

Özellikle tüm hastalıklara iyi gelen ve anti bakteriyel özelliği olan tuzun,  sağlık alanında kullanımı oldukça yeni olup faydalarından yüzyıllardır yararlanılmasına rağmen, yapı seramiklerinde kullanımı ile ilgili geliştirilen proje TUZDANO firmasına ait olup, Türkiye’de ilk ve tektir.

Bugün 60 ülkeye ürünlerini ulaştıran seramik sektörü, üretim kapasitesi, modern teknoloji yatırımları ve yüksek kalite avantajları sayesinde, rekabet gücünü artırmaya devam etmekte olup; bu doğrultuda sektörde, bilime, Ar-Ge'ye ve teknolojiye önem verilmesi, özellikle de yeni malzemelerin kullanılması esastır.

Yapı seramikleri konusunda, Türkiye'nin tecrübesi çoktur. Bu sektör Türkiye’de en eski ve en hızlı ilerleyen sektörlerinden biridir. Sektör, her geçen yıl ürünlerini geliştirmekte ve ürünlerinin çeşitliliğini artırmaktadır. Öte yandan, tuz hammaddesi ile üretilecek yapı seramiği kategorisindeki üretim, sektöre katma değer katacaktır. Ayrıca, ülkemizin, seramik karo ve sağlık gereci pazarlarına coğrafi yakınlığı, firmalarımızın uluslararası pazarlara açılmasına imkân sağlarken bu malzemenin antibakteriyel özelliği büyük fark yaratacaktır.

Bilindiği üzere, seramik sektörünün, ihracatta yerli kaynakları en çok kullanan ve ithal ürünlere bağımlılığı en az olan sektörlerden biri olarak Türk ekonomisine katkısı oldukça önemlidir. Bu bağlamda, Çankırı tuzundan üretilecek bir yapı malzemesinin, pazara katkısı, yerli hammaddenin temini, yani yerli kaynakları kullanması açısından da oldukça önemlidir.

Hatırlatmak üzere, yılda yaklaşık yüzde 15 büyüyen inşaat sektöründe, Türk Seramik Sektörü, yaklaşık 2 milyar ABD dolarlık işlem hacmi ve yaklaşık 1 milyar ABD dolarlık ihracatı ile Türkiye'nin önemli endüstrileri arasında yer almaktadır. 

Proje Ekibi

Tarık Can TÜRKOĞLU-Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Öğrencisi (Kurucu)

Göksu ŞENTÜRK-Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

Arif ÖZTÜRK- Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

Rabia Ela ÜNLÜ- Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

Mehmet Ali ARSLANTAŞ-Uluslararası Girişimcilik Bölümü Öğrencisi

Eray KAFALI – Makine Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

Erdem DENİZ-Malzeme Bilimi Ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

Fakirullah ÇAĞIL-Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

Kübra ŞEN-Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğrencisi

Aslı BIÇAKLI-Hukuk Bölümü Öğrencisi

İlker POLAT-Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

Furkan KAHRAMAN-Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

Raşit İNCİOĞLU-Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

 

Yetkinlikler

Çeşitli Nanopartikullerden Nanokopmpozit Üretimi ve Farklı Alanlarda Uygulanması

Nanokompozit konusundaki bilgimiz ile TV 8’de yayımlanan “bir fikrin mi var?” isimli televizyon yarışmasında Tuzdano Antibakteriyel Nano Kompozit çalışmamızla Türkiye birincisi olduk ve büyük ödül olan 200.000 TL’yi kazandık. Savunma sanayi için şuan kullanımda olan çelik yeleklerden çok çok daha hafif kurşun geçirmez yelekler ürettik, savunma kulelerinde kullanılması için kurşun ve roket atımına dayanıklı taşınabilir kulelerin tasarımı ve kullanılacak kompozit çalışmalarında bulunuldu. 3d printer üretimimiz mevcut ve plastik tabanlı nano kompozit oluşturup istediğimiz şekilde prototip oluşturabiliyoruz. Nobel ödülü alan grafen isimli nano parçacıkları üreterek kompozitlere uyguluyoruz. Bu nanopartikulleri savunma sanayi otomobil sanayi elektronik sanayilerinde kullanımımız var. Türkiye’nin yerli programlama dili üstünde çalışıyoruz. (Sebil) bu bilgi ve birikimimizi kullanarak deneyimli ve dinamik ekibimizle Türkiye’nin yerli elektrikli otomotivi tasarımını yapıyoruz. Çoğu ürünümüzde siparişlerimiz mevcut. Talepleri karşılamak için tesislerimizi büyütme ihtiyacı duyuyoruz.

Patenti bize ait olan ürünlerimiz olmakla beraber çeşitli uygulamalarımız bulmaktadır. Üretilen nanokompozitleri insan hayatını daha yaşanabilir hale getirmesi kapsamında çalışmaktayız.

Satışa hazır olan ürünümüz tuzdan anti bakteriyel doğal nanokompozitlerde nanoteknoloji kullanılmaktadır. Nano boyutta küçültülen tuz kristalleri yeniden şekillendirilerek istediğiniz ebatta ve modele uyarlıyoruz. Ürünümüz seramik sektöründe farklı bir dal açarak büyük bir kesime hitap etmektedir. Grafen üretimi yapılarak elektronik ve savunma sanayi kompozitleri oluşturulmakta ve aynı zamanda yerli elektrikli otomobil projesi yürütülmektedir.

Patentler alındı. İsim çalışmalarına başlandı. Tesis kurulumu için fizibiliteler hazırlandı. Yatırımcılarla beraber mevcut tesis büyütülerek dünya pazarına ürün sunulması bekleniliyor.

            

 

Girişimcinin Gözünden

Günden güne insanların verime verdiği önem artmakta ve verimin arttırılması konusunda önemli çalışmalar yapılmaktadır. Verim konusunun en önemli olan parçalarından biri de tasarımdır. Tasarım da malzeme seçimi ve malzemenin doğru şekilde kullanımı üretilecek olan ürün ve prototipte büyük etkiler oluşturacaktır. Atatürk’ün gençlere istediği muhasır medeniyet seviyesine ulaşmak günümüzde nanometrik boyutta tasarımlarla mümkündür. Bu konuda yapmış olduğumuz çalışmalar “TV8” de yayınlanmış olan “BİR FİKRİN Mİ VAR” isimli proje yarışmasında TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ kazanmış olup, 200.000 TL büyük ödüle sahip olmuştur. Bununla birlikte çevreci projelerle çalışıp TÜRKİYE derecesi yapılmıştır. Ürünlerimize patent başvurusu yapılmıştır. Dünyada büyük şirketlerin çoğunluğu nanometrik boyutta çalışmalar yapmakta ve verimli ürünler elde etmeye çalışmaktadır. Bizde bu sektörlere hizmet edip yeni patentli milli ürünler çıkarmaya hevesli, başarıya koşan bir ekibiz. Çalışma ekibimiz her geçen gün genişlemekte ve çalışmalarımızın kalitesini arttırmaktayız. Problem çözmeye yönelik çalışmaları olan, çözüm odaklı yenilikçi çalışmalar yapan bir aileyiz. Şu ana kadar tamamen kendi öz sermayemizle ilerleyerek daha fazla başarı kazanmak isteyen genç, yenilikçi ve dinamik bir ekibiz.