HEXATECH

HEXATECH

Ürünümüzün piyasadaki muadil ürünlere kıyasla aşağıdaki özelliklerle ön plana çıkmaktadır:

Karakter LCD Ekran ve Rotary Encoder

Ekran Sayesinde kullanıcı Cihazın IP Adresi, Gateway Adresi, Subnet Adresi, Baudrate Hızı, UTC Değeri gibi değerleri herhangi bir bilgisayar kullanmadan değiştirebililir.

RTC devresi sayesinde Uydu bağlantısının kopması anında bile saat bilgisi güncel kalır.

RS485, RS232 ve Ethernet Haberleşmesi seçenekleri mevcuttur.

Yerli malı olmasından dolayı piyasadaki ürünlere oranla daha ucuzdur.

 

GPS CLOCK NTP TIME SERVER

Günümüzde, veri toplamayla ilgili her türlü uygulamada, verinin etiketlendiği zaman bilgisinin doğruluğu büyük önem taşımaktadır. Bu sistemlerde bulunan elektronik cihazlar ve sunucu bilgisayarlar ise verilerin zaman bilgilerini içlerindeki saat devreleri aracılığıyla tutmaktadır. Teoride bu şekilde tutulan zaman bilgisi, saat devreleri içerisinde bulunan kristal osilatörlerin zaman içinde deforme olmasından ya da olası enerji kesintilerinden dolayı doğru zaman bilgisini yitirmektedirler. Zaman bilgisi belirli periyotlarla küresel saat ile güncellenmediği takdirde, zaman bilgisinde sapmalar meydana gelmektedir. Bu durum ise hatalı veri kaydına yol açmaktadır.

Projemizin temel amacı geliştirilecek ürünle, uydudan direkt olarak sıfırıncı seviye saat ve tarih bilgilerini elde ederek, ürünün bağlı olduğu ağda bulunan tüm cihazlara bu zaman bilgisini dağıtmaktır.

 

Projenin Son Durumu

Proje ürün haline getirilmiştir.  Pekçok yerden gelen siparişler üzerine, yüklü miktarda yeni üretim yapılmaktadır.

Projemizi gerçekleştirmek için herhangi bir destek programına başvurmadık. Kendi öz sermayemizi kullanarak AR-GE masraflarını karşıladık. İlk üretim sonucu kazandığımız sermayeyi yeni üretim giderlerini karşılamak için kullandık.

 

Proje Ekibi

Ahmet Sina BAĞCI Yazılım Tasarımcısı

TOBB ETÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği

Emre AKBULUT Mekanik Tasarımcısı

TOBB ETÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği

İbrahim ÇAKIR Elektronik Donanım Tasarımcısı

TOBB ETÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği

 

Yetkinlikler

Ahmet Sina BAĞCI

Gömülü Yazılım, Bilgisayar Ağları, Kablosuz Ağ Yazılımı, Nesnelerin İnterneti (IOT), Seri Haberleşme Protokolleri, LINUX/UNIX, Mobil Yazılım(Xamarin), Vektörel Çizim(Illustrator, Corel)

Emre AKBULUT

AutoCAD, Python, C++, SCADA/PLC, LINUX, Enerji Dağıtımı, Network, KepServer Seri Haberleşme

İbrahim ÇAKIR

Baskı Devre Kartı Tasarımı, Gömülü Sistem Yazılımı, Sayısal Devre Tasarımı Analog Devre Tasarımı, Güç Elektroniği Tasarımı, Elektronik Dizgi, Proje Dokümantasyonu

 

Girişimcinin Gözünden

Hexatech ekibi olarak girişimcilik hikayemiz GARAJ çatısı altında toplanmamızla başladı. Ekibimizden Sina ve Emre işinden istifa ederek kendi işini kurma hayaliyle GARAJ’a başvurdu. 2 ay önce bir teknogirişim projesi kapatmış İbrahim’in kapısını çaldılar. İbrahim de kendi işini kurma noktasında kararlı olduğu için bu teklifi kabul etti ve 3’lü temel olarak HEXATECH’i kurdular. Böylelikle elektronik projeler yapmayı planlayan Haxatech’te donanım mühendisi, yazılım mühendisi ve vektörel/3 boyut çizim yetkinliklerine sahip üyeler bulunmuş oldu.

Hedeflerindeki proje yukarıda detaylı anlatılan GPS Clock NTP Server yapmaktı. Daha önce piyasaya hiç elektronik cihaz geliştirmemiş Hexatech için bu oldukça heyecan vericiydi. Detaylı iş planları çıkarıldı ve herkes üzerine düşeni harfiyen yerine getirdi. Yaklaşık 45 günlük çalışmanın sonucunda ürünü çıkartmayı başarabildiler. Gerekli testlerini yaptıktan sonra İstanbul’daki alıcı firmaya ürünü tanıtmaya gittiler. Ürün firma tarafından beğenildi ve 20 adet sipariş verildi. Bunun üzerine Hexatech’i bir de üretim tecrübesini edinmek bekliyordu.