Karınca Teknoloji

Karınca Teknoloji

Ant Medya Sunucusu(AMS) projesinin ortaya çıkması, aslında başka bir ürün geliştirirken ortaya çıktı. İlk önce akıllı telefon kullanıcılarının bulundukları ortamı sosyal medyaya ve arkadaşlarına canlı yayınlayabilmelerini sağlayan bir mobil uygulama üzerinde çalışıyorduk. (Böyle bir proje şimdilerde çok tanıdık gelse bile bunu ilk fikir olarak paylaştığımızda pek olumlu geri dönüşler alamamıştık.) Bu mobil uygulamayı geliştirirken haliyle bir medya sunucusuna ihtiyacımız oldu. Piyasada bulunan medya sunucularına bakınca aslında çok ürün olmadığını, var olan ürünlerin pahalı, idamesinin zor, hem de yeni teknolojilerle uyumlu olmadığını fark ettik. Mobil uygulama projesine açık kaynak kodlu bir medya sunucusunu kullanarak devam ederken teknolojiyi öğrendik. Şimdi ise rakiplerinden daha ekonomik, yeni teknolojileri kullanan ve akıllı bir medya sunucusu/servisi geliştirmek için çalışmalara başladık.

 

Proje Ekibi

Ahmet Oğuz MERMERKAYA

Hacettepe Üniversitesi Elektrik & Elektronik Mühendisliği

Murat AYDIN

ODTÜ Bilgisayar Mühendisi (Lisans)

ODTÜ Bilgisayar Mühendisi Yazılım Mühendisliği Programı (YL)

Duran DÖMEKE

Gazi Üniversitesi Bilişim Sistemleri (YL)

Gazi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (DR)

Davut ÇAVDAR

ODTÜ Bilgisayar Mühendisi

ODTÜ Enformatik Enstitüsü(YL)

ODTÜ Enformatik Enstitüsü(DR)

 

Faaliyet Alanları

Canlı ve kayıt edilmiş medyaların transferini sağlayan ekonomik, yeni teknolojilerle uyumlu, akıllı medya sunucu yazılımı ve servisinin geliştirmekteyiz.

 

Yetkinlikler

Radyo ve Televizyonlar, Güvenlik Kamera Sistemleri, Mobil ve Masaüstünden Canlı Video Aktarımı için Medya Sunucu Çözümleri, Mobil, Web ve Masaüstü Ortamları için Yazılım Geliştirilmesi

Teknolojiler: Java(J2SE, J2EE, JPA, Hibernate, Android), C, C++, PHP, HTML5, CSS3, JavaScript, Angular2, SQL, Medya Transfer Protokolleri(RTMP, RTSP, WebRTC, HLS) ve Formatları(FLV, MP4, MPEG-TS), Ffmpeg, Red5

 

Ürünler

Ant Medya Sunucusu, canlı ve kayıtlı videoları her platforma ve her internet hızına uygun şekilde aktarılması ve dağıtılmasını sağlayan bir medya sunucusu yazılımıdır. Güncel web teknolojilerini desteklemekte ve az gecikmeli canlı video aktarımını sağlamaktadır.

Mobile SDK, mobil cihazların Ant Medya Sunucusunu kullanarak canlı video transferini sağlayan mobil uygulama geliştirmek için kullanılan bir yazılım kütüphanesidir.

3D Video, Ant Medya Sunucusu üzerinden 3D video oluşturulmasını, aktarılmasını ve izlenmesini sağlayan yazılım setidir. 3D video yazılım seti Ant Medya Sunucusunu diğer medya sunucularından ayıran en büyük özelliktir.

 

Prototipler/Ürünler

●Ant Medya Sunucusu v1.2

●Mobile SDK (v1.3)

●3D Video (Prototip)

 

Satış/Ön Satış

●Ant Medya Sunucu Kurumsal Destek

●Hacettepe Üniversitesi

●VLMedia

●Mobilius

●TOBB