Bayterek Teknoloji A.Ş.

Bayterek Teknoloji A.Ş.

Bayterek Teknoloji olarak 2017 yılında “Yüksek Gerilim Enerji Nakil Hatlarını Otonom İnsansız Hava Araçları ile Denetleme Projesi” ile TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği (BiGG) almaya hak kazandık ve TOBB ETÜ mezunu bir elektrik ve elektronik mühendisi ile iki bilgisayar yüksek mühendisi tarafından Ankara’da kurulduk. Bu tarihten önceki çalışmalarımızı akademik alanda, farklı şirketlerin çatıları altında ya da freelance olarak sürdürmekteydik.

Robotik alanındaki çalışmalarımız 2007 yılında insansız hava araçları (İHA) ile akademik olarak başladı. Farklı şirketlerin çatıları altında ya da danışman mühendis olarak 2010 yılında insansız kara araçları (İKA) ve farklı robotlar ile endüstriyel otomasyon uygulamaları yapmaya, 2012 yılında uzun uçuşlarla otonom görevler yerine getirecek İHA’lar ile çalışmaya devam ettik. 2015 yılında askeri maksatlı robotlar üzerine çalışmaya başladık.

Proje Ekibi

Umur Özhan ŞENGÜL

Elektrik ve Elektronik Mühendisi

İlknur UÇAR

Bilgisayar Yüksek Mühendisi

Mustafa UÇAR

Bilgisayar Yüksek Mühendisi

 

Çalışma ve Ürünlerimiz

Henüz TÜBİTAK tarafından ödemelerimiz gerçekleştirilmediği için, çalışmalarımız ön-prototip aşamasında kalmıştır.

Ana ürünümüz, yüksek gerilim hatlarını denetleme işini otonom olarak gerçekleştirecek olan İHA sistemi VULTUR üzerinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Şimdilik ufak boyutlu İHA’lar üzerinde test çalışmaları yapmaktayız. VULTUR sistemine ek olarak sunduğumuz diğer bir ürün ise hatlardaki arıza türleri, çevre koşulları ve arıza veritabanları arasında çapraz sorgular yaparak, yapay sinir ağı yardımıyla karşılaştırmalar yaparak benzer durumda olan diğer hatlar için sezgisel arıza tahmininde bulunabilen MKDS (Merkezi Karar Destek Sistemi) yazılımıdır. MKDS, VULTUR ile tam entegre şekilde çalışacaktır ve sistemden alınan verimi en üst düzeye taşımayı amaçlamaktadır.

İkinci ürünümüz, İHA’lar ile stok kontrol sistemidir. Bu henüz sadece proje aşamasında olup üzerinde herhangi bir çalışma yürütülmemektedir. Sistemin doğası gereği içerisinde iki yan ürün barındırmaktadır; görüntü işlemeye dayalı barkod okuma sistemi ve kapalı alan hassas konumlama ve güdüm sistemi. Kapalı alanda yapılan konumlamada 10cm’nin altında bir hassasiyet hedeflenmektedir. Bu sayede İHA raflar arasında güvenle hareket edebilmektedir. Geliştirilecek olan görüntü işleme yazılımı sayesinde ise farklı özellik ve boyutlardaki barkodların algılanması hedeflenmektedir.

Üçüncü projemiz ise askeri ve sivil güvenlik maksatlı kullanılabilecek olan otonom bir İnsansız Kara Aracı (İKA) geliştirilmesidir. CARACAL adını verdiğimiz bu sistemimizin temel amacı, herhangi bir operatör müdahalesine gerek duymadan belli bir rota/bölge içerisinde otonom olarak tarama faaliyetinde bulunması ve herhangi bir izinsiz giriş yapan kimseyi operasyon merkezine görüntü aktararak uyarıda bulunmasıdır.

Son projemiz ise atık su boruları içerisindeki tıkanıklıkları ve arızaları incelemek üzere kullanılacak bir kara robotu sistemidir. Bu sistemde geliştirilen robotun tasarımı ve üretimi tamamen bize ait olacaktır. Robot, mevcut sistemlerden kullanılması planlanan mekanik yapı ile ayrılmaktadır. Henüz tasarım aşamasında olan bu yapının, mevcut sistemlere göre arıza oranının daha düşük olması büyük bir avantaj sağlamaktadır.

 

Satışlarımız

Şu ana kadar herhangi bir satış anlaşması maalesef gerçekleştiremedik. Ancak, ana ürünümüz için ELDER 2015 ve 2016 Ar-Ge çalıştaylarında görüştüğümüz elektrik dağıtım şirketlerinin temsilcileri konuya oldukça ilgili yaklaştılar. Bu yıl yapılacak olan çalıştay için de bir sunum isteğinde bulunduk.

Diğer ürünlerimiz, her ne kadar üzerlerinde bir satış anlaşması yapılmamış olsa da, aslen bize potansiyel müşteriler tarafından belirtilen istekler doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Bu potansiyel müşterilerimizle de görüşmelerimiz devam etmektedir.