RetinasVR

RETİNASVR 

Psiko-Sosyal Rahatsızlıkların Sanal Gerçeklik Kiti ile Tedavisi (TÜBİTAK BiGG 2015 destekli)

Ekip olarak, Sanal Gerçeklik teknolojisini korku temelli rahatsızlıkların tedavisinde kullanmak için 2015 Ağustos’ta araştırmalara başladık. Geliştirdiğimiz Sanal Tedavi Ortamları’nda danışanlar (hastalar) korkularıyla sanal ortamda yüzleştirilir. Uzman psikiyatristlerin gözetiminde ve telkinleriyle ilerleyen bu yönteme maruz bırakma terapisi de deniyor. Geliştirilecek Sanal Tedavi Ortamları ile; Danışanların tedavi süreleri kısalacak, Tedavi maliyetleri azalacak ve Tedavi başarı oranı artacaktır.

Geliştirilen ürün iki yapıdan oluşuyor; Sanal Tedavi Ortamları ve Tedavi Takip Sistemi. Hastalar VR gözlükler aracılığı ile Sanal Tedavi Ortamları’nda korkularıyla yüzleşirken uzman psikiyatristler de gözlemlerini kaydedip süreci takip edebilmek için Tedavi Takip Sistemi’nden faydalanır.

Geliştirme sürecinin ilk basamağında, Uzman psikiyatristler tarafından, bilimsel tedavi yöntemlerine uygun farklı tedavi senaryoları oluşturuluyor. Bu senaryolar, geliştirme ekibi tarafından üç boyutlu olarak tasarlanıyor, oyun motorlarına aktarılarak etkileşimin gerçekleşeceği sanal ortamlara dönüştürülüyor. İlgili kodlamalar tamamlandıktan sonra prototip haline gelen yazılım psikiyatrist ekibimiz tarafından test ediliyor.

TÜBİTAK BiGG 2015 programında desteklenen projelerden biri olduk ve sermaye desteği almaya hak kazandık. Buna ek olarak, projemizi tanıtmak ve şirketimize yatırımcı bulmak için Silikon Vadisi’ni sık sık ziyaret ediyoruz. Silikon Vadisi’ndeki bazı inkübasyon merkezlerinden destek teklifleri aldık, ilgililerle görüşmelere devam ediyoruz

Proje Ekibi

Ethem YAVUZProje Lideri

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Elektrik & Elektronik Mühendisliği, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Endüstri Mühendisliği

Ahmet Recai AÇIKGÖZ

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Elektrik & Elektronik Mühendisliği, Stanford Üniversitesi İnovasyon ve Girişimcilik Programı (Devam)

Fatih Kaasım YAVUZ

Uzman Psikiyatrist

 

Yetkinlikler

Ankara VR / AR Community hakkında:

Sanal Gerçeklik Ortamları geliştiren bir şirket olarak, bu alana odaklanan ya da merak eden çalışanları ve öğrencileri bir araya getirip bilgi alış verişinde bulunacakları ve yeni teknolojileri deneyimleyecekleri bir komünite kurmaya karar verdik. Ankara VR / AR Community olarak ilk buluşmamızı 27 Eylül’de gerçekleştirdik. VR & AR hakkında genel bilgi paylaşımından sonra Silikon Vadisi’nde sanal gerçeklik startuplarını bünyesinde bulunduran UploadVR CEO’su Taylor Freeman video konferans ile konuğumuz oldu. Silikon Vadisi’ndeki gelişmelerden ve VR endüstrisinin geleceğinden bahseden, ardından katılımcıların sorularını cevaplandıran Taylor Freeman ile bir saate yakın bir paylaşım gerçekleştirdik. Diğer buluşmalarımızda sektörden konuşmacılara ek olarak sanal gerçeklik ile ilgili donanımlar & uygulamalar denetmeyi planlıyoruz.

 

Ürünler & Prototipler

Retinas, VR, AR ve MR alanlarında ihtiyaca uygun niş projeler geliştirmektedir. Proje konseptinin oluşturulmasından, katı modelleme, animasyon, oyun motoru kullanımı ve programın gözlüklere (HMD) entegrasyonuna kadar olan tüm süreci yürütecek kabiliyetlere sahiptir. 

SAFEMIND: Korku temelli rahatsızlıkların ve diğer kaygı bozukluklarının tedavisinde Sanal Gerçeklik teknolojisinin kullanıldığı “SAFEMIND Kaygı Yönetimi Platformu”, maruz bırakma terapisinin Sanal Tedavi ortamları yardımıyla yapılmasını sağlamaktadır. Şu anda Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ndeki psikiyatri ekibi tarafından test edilmektedir.

TALİM: KBRN (Kimyasal Biyolojik Radyoaktif Nükleer) herhangi bir saldırı ya da tehdit durumuna hazırlıklı olmak için yapılacak tatbikatların sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak simülasyon bazlı yapılması ihtiyacı üzerine oluşturulmuştur. İhtiyaca göre interaktif ve çeşitli senaryolara odaklı Sanal Gerçeklik tabanlı tatbikatlar üretilebilmektedir.

Edutainment VR: Bilim merkezleri gibi eğitimi eğlenceli ve uygulamalı öğretmeye odaklanan merkezlere ve okullara özel Sanal Gerçeklik tabanlı interaktif uygulamalar geliştirilmektedir. Bu zamana kadar Anadolu Üniversitesi Havacılık Müzesi’ne ve Konya Bilim Merkezi’ne bu kapsamda iki farklı proje teslim ettik.

 

Üzerinde Çalışılan Projeler

Health VR: Sanal Gerçeklik ile Tıp öğrencilerinin ve Asistan doktorların senaryo bazlı interaktif eğitimi

Antik VR: Turizm sektörü için Antik yapıların ve tarihi eserlerin kalıntılarını gezerken Karma gerçeklik teknolojisi ile farklı deneyimler

 

Destekler & Satışlar

TÜBİTAK 1512 BiGG – Sanal Gerçeklikle Korku Temelli Rahatsızlıkların Tedavisi

Anadolu Üniversitesi Havacılık Müzesi – Selahattin Reşit ALAN Sanal Hangarı

Konya Bilim Merkezi – İlk Türk uçağı Vecihi 14’ün sanal ortamda montajı