Karton Bisiklet

Proje Ekibi

Kaan İNAM Atılım Üniversitesi İmalat Mühendisliği

Yekta Özden ÇELEBİ Atılım Üniversitesi İmalat Mühendisliği

Burak BAĞCI Atılım Üniversitesi İmalat Mühendisliği

Yetkinlikler

CATIA, Solidworks, MSC Software Nastran, MSC Software Patran

Faaliyet Alanları

Malzeme teknoloji üzerine çalışan bir ekibiz. Kağıt, karton gibi selülozik malzemeleri kullanarak kompozit üretim teknikleri ile birlikte çeşitli ürünler üretiyoruz. Atık kağıt ve kartonları geri dönüşüme sokarak katma değeri yüksek ürünler üretmeye ve bunları geliştirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda ilk ürünümüz bir bisiklet oldu. Bu bisiklet ile malzemenin mukavemetini test etmiş olduk ve bize yeni fikirlerin kapılarını açtı. Bunun haricinde TOFAŞ desteğiyle selülozik malzemeler kullanarak yay ürettik. Bunlara ek olarak dünya üzerinde kompozit teknolojisinde sıkça kullanılan ürünler olan karbon fiber ve fiber glass ile de ürünler üretmekteyiz. Ayrıca kenevir lifi kullanarak günümüzde kullanılan bazı ürünlere muadil ürünler üretiyoruz. 

Ürünlerimizin patent süreçleri devam etmektedir. Kompozit üretim yöntemleri üzerine kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. İlerleyen süreçte yapılacak deney, testler ve analizler sonucunda akademik alanda bir makale ortaya çıkarmayı da planlıyoruz.

 

 

Karton Bisiklet

Bu araştırma projesindeki amacımız hacimce yüzde 85 oranında geri dönüşümlü malzemelerden oluşan yeterli ticari hayata sahip ve fiyatı diğer bisiklet fiyatlarına nazaran daha uygun olan çevre dostu bir bisiklet üretmek idi. Bu amaç doğrultusunda, karton ve örülmüş kendir liflerini güçlendirici reçine kullanılarak bir araya getirdik.

Karton ve kendir lifi birleşimi bize yüksek dayanımlı, suya karşı dirençli, hafif ve yeni bir kompozit malzeme sağlamıştır. Bisikletin ana kadrosunda sıradan bir bisikletin sahip olduğu tübüler metal yapı, bizim kullandığımız tübüler kartonlar ile oluşturulmuştur. Tekerleklerinde ise ağaç tutkalı yardımıyla birleştirilmiş ve güçlendirilmiş oluklu mukavva kartonlar kullanılmıştır. Kendir liflerinden yapılmış çuval bezleri masuraların birleştirilmesi için birleşim noktalarında kullanılmıştır.

 

Girişimcinin Gözünden

Carton Bicycle ekibi olarak okulumuzda her yıl düzenlenen Lisans Araştırma Projeleri kapsamında hocalarımız Yrd. Doç. Dr. Merih Şengönül ve Doç. Dr. Tolga Akış ile birlikte prototip olarak karton ve kağıt kullanarak bir bisiklet ürettik. Bunun sonrasında çeşitli platformlarda stantlar açtık ve bazı yarışmalara katıldık. Buralarda insanlardan çok olumlu geri bildirimler aldık. Bu sırada iş modelimizi geliştirmek için çeşitli girişimcilik eğitimlerine ve seminerlere katıldık. TOFAŞ destekli başka bir projemiz olan yay üretimi ile birlikte bu malzeme teknolojisi ile birlikte birçok yapılabileceğini gördük. Çıkış ürünümüz olarak bisikleti seçmiş olsak da birçok iş fikrine sahibiz ve ilerleyen süreçte çeşitli kompozit üretim teknikleri ile birlikte birçok ürün üretmeyi hedefliyoruz.