Dijital Çağ Atölyesi

Proje Ekibi

Arda Aslan

Ankara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü

Eren Karabulut

Ankara Üniversitesi Matematik Bölümü

Esra Hotoğlu

Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Sümeyra Kuş

Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Olcay Coşkun

Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü

Kemal Yalçın

Ankara Üniversitesi Fizik Bölümü

 

Yetkinlikler

5-15 yaş arasındaki dijital nesil için; kodlama, robotik, 3D Tasarım, elektronik, web tasarımı, mobil uygulama, animasyon, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, uzay,  eSpor, elektronik müzik, yapay zekâ, fişsiz projeler, hologram, drone vb. alt başlıklarında üretim odaklı bilişim ve teknoloji eğitimi verme kapasitesi ve yetkinliği.

 

Faaliyet Alanları

Dijital Çağ’ın içindeyiz ve baş döndürücü gelişimin olduğu bir dönem yaşıyoruz. Şüphesiz ki bu gelişim durmayacak ve bir kısmını bugün öngörebildiğimiz bir kısmını ise henüz hiç bilmediğimiz ve hayal bile edemeyeceğimiz bir şekilde ve alanlarda devam edecektir. Ancak bu gelişimin teknoloji, özellikle de bilgisayar ve internet teknolojileri üzerinden devam edeceği tartışmasız bir gerçektir.

Geçtiğimiz yüzyıla hakim olan eğitim modeli anlayışı, bugünkü bilim – teknoloji ve sürekli etkileşimlerin yaşandığı bir dünyada sürdürülemez hale gelmiştir. 21. yüzyıl becerileri gelişmiş, bugünün değil yarının dünyasını hedef alarak insan yetiştirmek ve çocuklarımıza çağın ve teknolojinin getirdiklerine uyumlu birtakım yenilikleri kazandırmak zorundayız. Küçük nüfuslarına rağmen eğitimle birlikte, teknoloji ve bilişim konusunda büyük bir ivme yakalamayı başaran Estonya ve Litvanya gibi Baltık ülkeleri bunun en güzel örnekleridir.

Dijital Çağ Atölyesi, merkezi bugün “İnternet Cumhuriyeti” olarak adlandırılan ülke Estonya’da olan; teknoloji ve bilişim odaklı Baltık eğitim sistemi ile kurgulanmış yeni nesil çocuk atölyesidir. Bu atölye, “herkes birşeyler üretebilir/üretmelidir!” felsefesini taşıyan maker hareketi temelinde 6-15 yaş arasındaki Z kuşağı’na, eğitmenlerine, okullarına ve ebeveynlerine yönelik tasarlanmış bir Makerspace‘dir. 2009 yılında Estonya’da kurulan atölye şu an birçok ülkede ve nihayet Türkiye’de hizmet vermektedir!

Bu atölyede savunulan düşünce kısaca “çocukların teknolojiyi tüketimi yerine üretimidir”! Dijital Çağ’da yeni nesil ne yazık ki teknolojiye bağımlı durumda. Üretime teşvik, klasik eğitim metotlarıyla oldukça zor… Dijital Çağ Atölyesi bu noktada maker hareketi bünyesinde 21. yüzyıl becerileri ile eğitimde dönüşümü hedef alan bir sosyal girişimdir.

Daha üretken, yaratıcı, meraklı, girişimci, geleceğin toplumuna hazır teknoloji okur- yazarı çocuklar için Dijital Çağ Atölyesi kapılarını ardına kadar açmıştır! Sizi de bu dönüşüme davet ediyoruz..

 

Girişimcinin Gözünden

Teknolojiye bağımlı durumdaki yeni nesli üretime teşvik eden “Maker Eğitim Hareketi” 21. yüzyıl becerileri ile eğitimde dönüşümü hedef alan bir oluşumdur. 2005 yılında ABD’de ortaya çıkan Maker Hareketi zamanla dünya genelinde hızla yayılmıştır. Maker Hareketi bünyesinde “Teknolojiye bağımlı değil, teknolojiyi üreten bir nesil yetiştirmek” amacıyla 2009 yılında Estonya ve Litvanya’da temelleri atılan maker atölyelerine, 2012 yılında giden kurucumuz Arda Aslan’ın bu hareket ile tanışması hikâyemizin başlangıç noktasını oluşturuyor. İlerleyen senelerde bahsi geçen Baltık ülkelerinde eğitim alıp bilfiil çalışarak 2016 yılında Türkiye’ye dönen Arda Aslan, 2017 yılında çocukların teknolojiyi üretmesine gönül verenlerden oluşan uzman bir ekip kuruyor. Hacettepe Teknokent’te açılan atölyede eğitimler verilmeye başlanıyor. Dijital Çağ Atölyesi’nin hikayesi böyle başlıyor. Atölye’nin yola çıkış hikâyesi aynı zamanda Türkiye’nin geleceğine duyulan umudun ve güvenin de hikayesidir. Dijital Çağ Atölyesi sosyal girişimi olarak; Türkiye’nin geleceğine duyduğumuz sonsuz güvenle çıktığımız bu yolda aşamayacağımız engel yok! Hayalimizdeki gelecek bugün burada başlıyor…