Arabamı Yıka

www.arabamiyika.com

Yetkinlikler

Proje ekibinin, projeyi geliştirirken yetkin olduğu konular.
Faaliyet Alanları
Garaj Marker

arabamiyika.com araç temizliği ve bakımı yapan iş yerleri için online pazaryeri projesidir.

Araç sahiplerine otomobillerinin en basit iç-dış yıkanmasından, seramik kaplamasına, cam filmine kadar detaylı bir çok koruyucu hizmetinde dijital destek sağlıyoruz. 17 il’de 200’e yakın üye iş yerimiz bulunmaktadır.

Arabamiyika.com’un 2 tip müşterisi vardır. Birincisi bireysel araç sahipleridir. Bireysel araç sahipleri alacağı hizmetin önceden fiyat karşılaştırmasını web sitesi üzerinden yapıp, teklif toplayabilir ve daha sonra istediği iş yerinden randevusunu kolayca oluşturabilir.

Bir diğer müşterilerimiz ise kurumsal filo şirketleri ve büyük araç yoğunluğuna sahip olan şirketlerdir. Bu tür firmalar araçlarının yıkama hizmetini arabamiyika.com’dan bir seferde alıp dilediği iş yerinden hizmetini kolayca alabilir. Bu sayede şirketler birçok fatura ile uğraşmaz tek fatura ile işyerlerinin bu hizmetinde vergi avantajı sağlarlar.

Sektörün en büyük filo şirketlerinden olan ve 25.000 aracı olan Hedef Filo ile görüşmelerimiz olumlu bir şekilde devam etmektedir.

Girişimimiz aynı zamanda otomobil sektörünün önemli dijital oyuncularından Garajsepeti’nin ise partner girişimidir. Garajsepeti ile sistem entegrasyon çalışmalarımız devam etmektedir. Bu sayede arabamiyika.com artık garajsepeti.com, tasit.com, araba.com, hürriyet.oto mynet.oto gibi milyonlarca tıklanması olan internet sitelerinde de yayınlanmaya başlayacak olup garajsepeti’nin networkünden de faydalanmaya başladık.

Girişimcinin Gözünden
Garaj Marker

Girişimimiz 2017 Ankara Startup Zirvesinden 7500₺ Dijital Pazarlama Danışmanlığı Ödülü kazandı.

Girişimimizin ilk çıkış noktası aslında mobil oto yıkama yapan firmalar için bir mobil uygulama vasıtası ile araç sahiplerinin aracını bulunduğu yerde yıkatmasını sağlama ile başladı.

Bu fikri hayal ederken askerlik görevimi yapıyordum ve böyle bir mobil uygulama yapmak için yazılım bilgim ve yazılımı yaptıracak bir maddi kaynağımın ya da arkadaşımın olmadığını da biliyordum. Ayrıca gerçekten bir şey yapmak istendiğinde bunların birer bahane olduğunu da biliyordum. Bu yüzden 6 ay boyunca askerde ki bütün çavuşluk maaşlarımı biriktirip kendim araçları bulunduğu yerde yıkamaya karar verdim. Bu sayede hem işi öğrenip hem de para biriktirebilirdim.

2016 Aralık ayında terhis olduktan kısa bir süre sonra bir aracı bulunduğu yerde yıkayacak bütün solüsyon ve temizleme bezlerini temin edip sırtıma da çantayı aldıktan sonra Ankara Çukurambardaki araçların camına “Bu soğukta oto yıkamacıya kim gidecek aracınızı bulunduğu yerde yıkarım“ diye el ilanları bıraktım. Ofislerden talep gelmeye başladı ve ben ilk araçlarımı iç-dış 25 TL’den yıkamaya başladım. Ankara ayazında çok zor da olsa bahar gelene kadar ofislerin kapalı ve açık otoparklarında araba temizledim.

Süreç içerisinde mobil oto yıkama iş fikrinin büyük şehirlerde çok da uygulanamayacağını gördüm. Bir araç temizliği yaklaşık 2 saat sürüyor ve farklı noktalardan gelen talepler trafik de hesaba katıldığında çok da karlı bir iş modeli olmuyordu.

Fikrimi içinde hem mobil oto yıkamacıların hem de klasik oto yıkama yapan iş yerlerinin de olacağı şekilde pivot ettim. Tabii bu süreç içerisinde birçok kişi ile tanıştım. 2 muhteşem yazılımcı adam ile karşılaştım. Onlarda bu hayale ortak oldu. Onlar yazılım kısmını halletti ben işin pazarlama kısmını yürüttüm. Şimdi her gün büyüyen iş yeri ağımızla ilk iş yerlerimizden ücret almaya başladık.