GREEN CONSULT AND FINANCE

GREEN CONSULT AND FINANCE

Proje Ekibi

Yalçın YILMAZ -  ODTÜ

Erkan KALAYCI, Ph.D – Basel Üniversitesi, ODTÜ

 

Faaliyet Alanları

CARBOMART; Karbon Kredileri Ticaret Platformu

İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik

 

    

CARBOMART

CARBOMART (www.carbomart.com), karbon projesi sahiplerinin karbon kredilerini internet ortamında son alıcılara ve aracılara ulaştırabilecekleri uluslararası bir karbon kredileri ticaret platformudur. CARBOMART’ın ara yüzünde yer alan sürdürülebilirlik ve fiyat karşılaştırma aracı (tool) emisyon azaltım projelerinin birbiriyle karşılaştırılmasına olanak sağlar. Böylelikle her bir proje bir diğeri için referans noktası oluşturduğu için alıcılar yüzlerce sayfa doküman okumak ve teknik detayları incelemek yerine kendi pazarlama ve sosyal sorumluk hedeflerine yönelik projeyi fiyat/fayda performansı üzerinden karşılaştırarak dakikalar içerisinde seçebilirler.

CARBOMART Türkiye’nin ilk karbon kredileri ticaret platformu olduğu gibi dünyada da yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerini kadın istihdamı, gençlerin eğitimi, teknoloji transferi, biyoçeşitlilik vb. gibi sosyal, çevresel ve ekonomik sürdürülebilirlik kriterlerine göre karşılaştırmaya olanak sağlayan ilk ve tek platformdur.

CARBOMART, Green Consult and Finance tarafından karbon danışmanları, yazılımcılar ve hukuk danışmanlarının yer aldığı geniş bir ekip ile birlikte hazırlanmıştır. Avrupa Komisyonu, TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından fonlanan CARBOMART UNIDO tarafından da GCIP programı kapsamında “Sürdürülebilirlik Özel Ödülü” almıştır. CARBOMART’ın arayüzünde yere alan sürüdürülebilirlik karşılaştırma aracı(tool) ve algoritmalar patentlidir.

 

CARBOMART, Horizon 2020 SME Instrument programı kapsamında AB Komisyonu tarafından “Seal of Excellence” ile ödüllendirilmiştir.

CARBOMART geliştirme aşamasında TÜBİTAK 1512 ve KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon desteği almıştır.

 

Girişimcinin Gözünden

Green Consult and Finance (GCF) 2011 yılında yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projeleri için karbon danışmanlığı hizmetleri vermek üzere kuruldu. İlerleyen yıllar içerisinde sunduğu hizmet gamını genişleterek karbon ayak izi hesaplama, enerji ve çevre üzerine ülke raporlarının hazırlanması ve “due diligence” hizmetleri vermeye başladı. Ulusal ve uluslararası alanda birçok firmayı portföyüne ekleyen GCF 2014 yılında Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarına başlayarak TÜBİTAK ve KOSGEB’in destekleriyle Türkiye’nin ilk karbon kredileri ticaret platformu olan CARBOMART’ı hayata geçirdi.