GREEN DANIŞMANLIK

GREEN Danışmanlık

CARBOMART,  Green Consult and Finance (GCF) tarafından TÜBİTAK ve KOSGEB destekleri ile hazırlanmış bir Ar-Ge inovasyon projesidir. CARBOMART, yaklaşık 395 Milyon USD’lik gönüllü karbon piyasasında alıcı ve satıcıları bir araya getiren online bir Karbon Kredileri Ticaret Platformu’dur. CARBOMART kullanıcıları bir tool yardımı ile emisyon azaltım projelerini herhangi bir uzman desteğine ihtiyaç duymadan sosyal sorumluluk hedeflerine göre karşılaştırabilir ve kredi kartı ile karbon ticareti yapabilirler. Bu platform Türkiye’nin ilk karbon kredileri ticaret platformu olduğu gibi dünyada da yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerini kadın istihdamı, gençlerin eğitimi, teknoloji transferi, biyoçeşitlilik vb. gibi sosyal, çevresel ve ekonomik sürdürülebilirlik kriterlerine göre karşılaştırmaya olanak sağlayan ilk ve tek platformdur.

CARBOMART, Horizon 2020 SME Instrument programı kapsamında AB Komisyonu tarafından “Seal of Excellence” ile ödüllendirilmiştir.

CARBOMART geliştirme aşamasında TÜBİTAK 1512 ve KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon desteği almıştır.

CARBOMART yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren yatırımcıların (Örn. Enerjisa, Zorlu Enerji, Bilgin Enerji v.s.) ürettiği karbon kredilerini özellikle AB ve ABD’de faaliyet gösteren son alıcılara (Schneider Electric, Danone, Barclays, v.s.) ulaştırmayı hedeflemektedir. CARBOMART basit bir “marketplace” olmanın ötesinde yurtdışında faaliyet gösteren rakiplerinden farklı olarak yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerini kadın istihdamı, biyoçeşitlilik, teknoloji transferi gibi sürdürülebilirlik kriterlerine göre karşılaştırmaya olanak sağlayan bir tool’a sahiptir. Bu sayede karbon kredisi alıcıları ve satıcıları standardize edilmiş ve kolay anlaşılabilir kriterler üzerinden karbon ticareti yapabilirler. Böylelikle zamandan, danışmanlık ücretlerinden ve yüksek komisyon ücretlerinden tasarruf edebilirler. 

CARBOMART’ın karşılaştırma tool’u için patent başvurusu yapılmış ve araştırma raporu olumlu sonuçlanmıştır. 2018 yılı içerisinde patentin alınması beklenmektedir. Bunun dışında CARBOMART AB tarafından yürütülen Horizon SME Instrument programı kapsamında iki defa mükemmeliyet sertifikası (Seal of Excellence) ile ödüllendirilmiştir. Ayrıca UNIDO ve TÜBİTAK’ın birlikte yürüttüğü Cleantech Open programı kapsamında yarı da finalist olmuştur. Cleantech Open seçim süreci henüz tamamlanmıştır. 
 
CARBOMART şuan itibarıyla kullanıma açılmış ve üye kaydı almaya başlamıştır. Öncelikli hedef Türkiye’de karbon kredisi üreten 30 yenilenebilir enerji projesinin sisteme kaydını yapmak ve pazarlama giderlerinin karşılanması için yatırım almaktır

Aşağıda belirtilen iş planları tamamlanarak CARBOMART’ın prototip aşaması tamamlanmış ve kullanıcılara sunulacak hale gelmiştir. Proje ticarileştirme aşamasındadır. Bunun için fon aranmaktadır.

İş Paketleri: Gönüllü Emisyon Azaltım Kriterleri Karşılaştırma Aracının (tool) Oluşturulması, Hukuki ve Ticari Altyapının Oluşturulması, Yazılım Altyapısının Oluşturulması

Proje Ekibi

Yalçın YILMAZ

ODTÜ Fen Bilgisi Öğretmenliği

Erkan KALAYCI

Basel Üniversitesi (İsviçre) Lic.rer.pol. (Lisans), Business and Economics (YL), ODTÜ Finansal Matematik (DR)

Işıl TİMUROĞLU

Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği

Seçkin FIRAT

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

 

Yetkinlikler

Karbon Danışmanlığı Hizmetleri (Swiss Global Enterprise -“Türkiye’de Atık Ve Atık Su Yönetimi” Ülke Raporu, Gestamp - FC Enerji Ortaklığı -Adares Ve Yahyalı RES Projeleri Karbon Danışmanlığı, Mauri Maya-Emisyon Azaltım Proje Değerlendirmesi, Karaman Biyokütle Enerji Santrali -Karbon Danışmanlığı Hizmetleri, Beypazarı Biyokütle Enerji Santrali)

 

Girişimcinin Gözünden

Green Consult and Finance (GCF) 2011 yılında yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projeleri için karbon danışmanlığı hizmetleri vermek üzere kuruldu. İlerleyen yıllar içerisinde sunduğu hizmet gamını genişleterek karbon ayak izi hesaplama, enerji ve çevre üzerine ülke raporlarının hazırlanması ve “due diligence” hizmetleri vermeye başladı. Ulusal ve uluslararası alanda birçok firmayı portföyüne ekleyen GCF 2014 yılında Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarına başlayarak TÜBİTAK ve KOSGEB’in destekleriyle Türkiye’nin ilk karbon kredileri ticaret platformu olan CARBOMART’ı hayata geçirdi.