NAR. TRADE

Nar Trade 

Projemiz KOBİ'lerin e-ticareti etkin bir rekabet unsuru olarak kullanmalarına öncülük etmek için kurulmuştur. Sanayiye, kurumlar arası toplu ticarete, firmalara hitap eden, dünyadaki yaygın ifade ile "B2B e-commerce" platformudur.  

Nar.Trade, alıcılar ve satıcıların bir araya geldiği, internetin sağladığı kolaylıkla coğrafi ticaret mesafelerini artırdıkları, fiyat, ürün, tasarım ve teknoloji konularında açık istihbarat yapabildikleri 7/24 esasına göre çalışan bir pazar yeri olarak düşünülebilir. 

Nar.Trade konseptinde mobilya imalatçısı bir firma, nihai ürünü olan mobilya satışı yaptığı gibi, mobilya için tedarik etmek zorunda olduğu ahşap, sünger, düğme, aksesuar, plastik kol ve metal ayak vb. gereksinimlerini satın alabilmektedir. Aynı mobilyanın makinesini de Nar.Trade de bulabilmektedir. Dolayısıyla "ticari değer zincirinin" büyük bir bölümünü Nar.Trade sistemi içerisinde tamamlamak mümkündür. 

Bugüne kadar yaklaşık 1000 firma ile görüşme gerçekleştirerek, Nar.Trade'in firmaların cari talepleri doğrultusunda şekillendirdik. Aynı süreçte Yazılım omurgasının kurulumu, marka haklarının alınması, "güvenli ödeme" teknolojilerinin entegrasyonu, tüzel/hükmi kişiliğin oluşturulması gibi birçok önemli aşamayı tamamlayıp 9 Kasım 2017 itibarıyla platformumuzu aktif hale getirdik. Sanayi bölgelerinden 20+ kullanıcı firmayı Nar.Trade'e dahil ettik.

Proje Ekibi

Çağrı TALAY Kurucu

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası Girişimcilik Bölümü Öğrencisi 

Osman ÇALIŞKAN Kurucu Ortak

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

Barış Utku YILMAZ Genel Koordinatör

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası Girişimcilik Bölümü Öğrencisi 

Diğer Ekip Üyeleri

Rana Ezgi KÖSE, Ahmet Furkan YILDIRIM, Emrah USTA, Onur ALBAYRAK

 

Yetkinlikler

Sistemimizin temeli bulut çalışma sistemine dayalı. Alt uygulamalarımız olarak kullanacağımız basit ERP yazılımları sayesinde KOBİ’lere verimlilik katmayı planlıyoruz. Sistemimizde belirlediğimiz bölge ve sektörlerdeki KOBİ’ler kendi ürün ve hizmetlerini platforma girerek akıllı algoritmalar sayesinde ticaret yapabilecekleri diğer KOBİ’ler ile eşleşiyor, ayrıca anlaşmalı olduğumuz banka üzerinden ödemelerini kolay hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirebiliyor.

Şu aşamaya kadar kendi öz kaynaklarımız ile devam ettiğimiz için herhangi bir desteğe henüz başvurmadık; ancak birçok kurumun desteğine önümüzdeki süreçlerde başvurmayı düşünüyoruz. Projemizle ilgilenen yatırımcı görüşmelerimiz de devam etmektedir.

Birçok sektördeki KOBİ’ler ile görüşmeler sonucunda platformumuzun deneme sürümü üzerinde çalışmaktayız. Ayrıca ödeme sistemleri ve ERP yazılımları ile ilgili görüşmelerimiz devam etmektedir.

 

Girişimcinin Gözünden

Ailem ticaretle uğraştığı için ben de küçük yaştan itibaren kısmen de olsa ticaretin içinde yer aldım ve ticaretin içindeki belirli sorunlarla yüzleşme fırsatı yakaladım. Örneğin, biz ürünlerimizi belirli şehirlere gönderirken diğer bölgelere neden gönderemediğimizi hatta neden ihraç edemediğimizi düşündüm. Burada bir problem vardı, bu ise birçok sektördeki işletmenin hala eski usul ile ticaretlerini sadece yüz yüze gerçekleştirmeleriydi. Bu onların hem kar oranlarını hem de işlem hacimlerini oldukça düşürüyordu. Bunun üzerine gerçekleştirdiğim detaylı çalışmalar sonucunda çözümün, Mütevelli Heyeti Başkanımız Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun TOBB Forum dergisinde bahsettiği gibi Türkiye’deki KOBİ’lerin elektronik ortamda bulunan bulut tabanlı verimli bir platforma dahil edilmesinden geçmekte olduğunu fark ettim. Bunun üstüne sadece problemi çözerek değil, aynı zamanda yenilikçi bir fikirle Türkiye’deki KOBİ’lere destek olmayı hedefleyerek projeyi başlattım.