İLGE Mühendislik Enerji San. Tic. Ltd. Şti.

İLGE Mühendislik

Enerji, mühendislik ve danışmanlık temel uğraşlarımız. Enerji anlamında sürdürülebilir bir enerji politikası için; hibrit enerji çözümleri (örneğin, solar + nükleer ), enerji güvenliği ve enerji verimliliği anlamında mühendislik çalışmaları yürütüyoruz. Burda ana temamız olanın üzerine ne koyabiliriz ya da yeni ne yapabiliriz.

Mühendislik dalında, radyasyon temelli sektöre odaklıyız. Bu tesislerin proje ve lisans süreçlerini yürütüyoruz. Bu başlıkta çalıştığımız iki adet yenilikçi projemiz mevcut.

Telemanipülatör (robot kol) Mekanizması

ilki tehlikeli maddelerle çalışırken çalışan ve ürün arasına giren; kullanıcı bilek ve kol hareketlerini taklit eden bir robot kol mekanizması, telemanipülatördür. Proje ürün çıktısı olacak bir projedir. Hem ürün hem insan sağlığı hem de sürdürülebilir prosesler için tasarlanmıştır. Projemiz Kalkınma Ajansı Altın İş Planı ödülü ve Hacettepe Teknokent İleri Teknolojiler kategorisinde 2017 yılında 2. Proje seçilmiştir.

RADMAS (radyasyon yönetim sistemi)

İkinci projemiz, radyasyon temelli endüstrilerde kullanılan radyasyon ölçüm sistemlerine uzaktan erişim, uzaktan veri transferi ve kontrol kısmını eklememizdir. Projenin çıktısı bir yazılım ve ona eşlik eden bir devre olacaktır. Bu sayede çalışan, yönetici ve deneticisi aynı sistem üzerinden verileri kontrol edebilecek, cihazların doğru çalışıp çalışmadığı anlaşılabilecek ve personelin sürekli radyasyon var olan alanda doz takibi yapmasının önüne geçilecektir.

Son faaliyetimiz ise Türkiye Atom Enerjisi Kurumu onaylı Radyasyondan Korunma Eğitimlerini Hacettepe Üniversitesi ve Ege Üniversitesi işbirliği ile düzenlememiz. 2018 yılında başlayacağımız eğitimlerle ilk yıl için 500 kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.

Proje Ekibi

Egemen Mutlu Aras

Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği

Yetkinlikler

Termal-hidrolik analizler, radyasyondan korunma zırhlama hesapları, radyasyon temelli tesis projelendirme, lisanslama, nükleer tıp uygulamaları, radyasyondan korunma ekipmanları tasarımı, uzaktan erişim radyasyon ölçerler, enerji verimliliği etüt & verimlilik artırıcı mühendislik çalışmaları, yenilenebilir enerji fizibilite çalışmaları.

Girişimcinin Gözünden

Hayalinizdeki somut çıktılara ulaşmanın en kısa, en zor, en bilinmedik ve en keyifli yolu girişimciliktir bence. Yarını tahmin etmek çok olası değildir, hep koşmanız gerekir, ekonomik olarak tuzunuz kuru değildir ama motivasyonunuz asla düşmez çünkü hedefleriniz hep gözünüzün önündedir.