Arabamıyıka.com

Girişimimizin ilk çıkış noktası  araçların yıkama hizmeti için bir oto yıkamacıya gitmemesi, oto yıkamacının onlara gelmesi fikriyle başladı.


Bir mobil uygulama üzerinden insanların yıkama taleplerini açacağı bir platform oluşturmak istiyordum fakat bir araç bulunduğu yeri kirletmeden nasıl yıkanır veya bir mobil uygulama nasıl yapılır bunlar hakkında hiçbir fikrim yoktu.


Daha önce bir çok girişimcilik fikrim vardı ama sermeye yok, yazılım bilgim yok gibi şimdi dönüp baktığımda gerçekçi olmayan nedenler ile gerçekleştirmedim.


6 aylık askerlik görevimden çıktıktan sonra kendi girişimimi bu sefer hiçbir bahaneye sığınmadan yapacağıma söz vermiştim. Askerde çok cüzi bir miktarda yatan 110 TL’lik çavuşluk maaşıma hiç dokunmadım. Boş kaldığım süreçlerde susuz oto yıkama uygulamaları hakkında bilgi edindim. Yurtdışı uygulamalarını inceledim. Özel bir solüsyon ve bir mikro fiber bez ile normal kirlilikte olan bir aracın nasıl yıkanacağını öğrendim.


Askerden çıktıktan sonra hesabımdaki 660 TL ile büyük bir sırt çantası, susuz oto yıkama için solüsyonlar ve onlarca bez aldım. İlk yıkamayı arabayı yıkamaya götürüyorum diye kendi aracımızda denedim ve babam bir oto yıkamacı ile kapıda susuz bir şekilde yıkanan aracın ayrımını fark etmedi.


Bu arada ailem hiçbir zaman girişimcilik fikirlerime sıcak bakmadı. Onların tepkisi ile de karşılaşınca motivasyon eksikliğinden bir çok fikrimi hayata geçiremiyordum. Bu sefer aileme oto yıkama ürünleri satan bir şirkette pazarlamacı olarak işe başladığımı ve bu ürünlerin onlardan geldiğini söyledim.


Bu sefer kararlıydım. Vazgeçmek yoktu!


Ankara’da ofislerin yoğun olduğu Çukurambar 1443. Cadde lokasyonunu seçip Aralık ayında bir çok araca şu el broşürlerini bıraktım.


İnsanlar Ankara ayazında nasıl araç yıkayacağımı merak ettiler ve avukat olan ilk müşterim bana destek olmak amacıyla da aracını yıkattı. Sonuçtan oldukça memnun kalınca ve diğer araç sahiplerinin de araca zarar vermediğimi görmesiyle ofisteki insanlar kulaktan kulağa birbirlerine  beni tavsiye ettiler.


Onların telefonuna rehberlerinde ilk sırada çıkayım diye kendimi ARABAMI YIKA olarak kaydettiriyordum. 


Ben bu kazandığım yıkama paralarıyla mobil uygulama yazılımı yapacak birisini bulacaktım fakat bir sorun vardı. Günde 10 araç yıkayabilirim diye başladığım işte aracın kirlilik durumunu, müşterinin aracının başına gelip anahtarı verme sürecini, üst caddede bile olsa yürüyerek diğer talebe gitmedeki zaman kaybını  hesaba katmamıştım ve günde en fazla 3 araç yıkayabiliyordum.


Bu süreçte mobil oto yıkama fikrimin aslında ölçeklenebilir bir iş modeli olmadığını anladım. Otoparlat adlı web tabanlı mobil oto yıkama girişimi 2020 haziran aylarında 400.000 TL sermayelerini ölçekleyemediklerinden dolayı batırdıklarını açıkladılar. 


Ben bu işin ölçeklenemeyeceğini 600 TL gibi bir sermayeyle  anlamıştım.

             
İş fikrini pivot ederek oto yıkamadaki zaman kaybını oto yıkamacılar için bir platform kurarak online randevu alınması üzerine değiştirdim.


Hizmet verdiğim kişilerden biri yazılımcıydı ve teknik eksikliğimi de hisse vererek fikrime kurucu ortak yaptım. Bu sayede yazılım masrafını da halletmiş oldum. 


2018 Ankra Startup Zirvesinde ödül aldık. TOBB ETÜ GARAJ’ın da desteğini alarak bugün 45 il’de 300’ü geçkin üye iş yeriyle B2B ve B2C hizmet veren bir platform haline geldik. 5700’e yakın araç sahibine hiç oto yıkamacı açmadan hizmet verdik.


Otomotiv sektörü bağlamında Arabamitamiret.com – Arabamieksperle.com – Arabamisigortala.com girişimlerimizle de TOBB ETÜ desteğiyle yolumuza devam ediyoruz

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın