Girişimciler İçin En Önemli Kaynak Olan Mentorlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mentor en basit tanımı ile akıl hocası olarak tanımlanmaktadır. Yeteri kadar deneyime sahip olmadıkları alanlarda girişim fikri olan kişiler açısından önemli bir yere sahip olan mentorlar, başarmayı amaç edinmiş girişimcilerin en sık başvurdukları kaynaklar arasındadır. Alanının uzmanından alınacak destek ile problemleri öngörebilmek ya da var olan sorunlar karşısında etkin çözüm geliştirebilmek mümkündür. Hata yapmaya açık olan genç girişimci bireylerin desteklenmesi ve girişim fikrinin sekteye uğramaması için de uzman desteği önemlidir.

İyi Bir Mentorun Özellikleri

Mentorların girişimlere sağladığı katkı açıktır. Ancak mentorluğun meyvelerinden tam anlamıyla nasiplenebilmek için mentor seçiminde dikkatli olmak da önemlidir. Bu doğrultuda, iyi bir mentorun sahip olması gereken özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Yüksek Deneyimli: Mentor olarak seçilecek kişinin iş fikrinin uygulandığı alanda uzman olması önemlidir. Daha önce de aynı alanda yürütlen projelere katılmış ve başarı elde etmiş mentorlar tercih edilmelidir.
  • Önyargısız: İyi bir mentorda olması gereken niteliklerden biri de her şeye açık olması ve önyargılarının bulunmamasıdır. Önyargılar, bir girişim fikrinin zayi olmasına yol açma potansiyeline sahiptir. Bu negatif özelliğin yol gösterici olarak kabul edilen mentorda olmamasına özen gösterilmelidir.
  • Güçlü İlişkiler: Genç girişimci bireyler, iş fikirleri ile ilgileneceğini düşündükleri büyük isimlerle irtibata geçmek isteyebilir. Ancak bu çoğu zaman doğrudan mümkün değildir. Mentor olarak seçilecek kişinin geniş bir çevreye ve güçlü ilişkilere sahip olması bu yüzden değerlidir.

İlginizi Çekebilir: Startup’ınızı Geliştirmek İçin Atmanız Gereken 6 Temel Adım!

Doğru Mentoru Nasıl Bulabilirsiniz?

Mentorluğun özellikle başlangıç düzeyinde olan girişimler için sunduğu avantajlar aşikardır. Ancak bu avantajlardan yararlanabilmek, doğru mentor seçimi ile doğrudan alakalıdır. Mentor bulmak oldukça zorlu bir süreçtir. Bunun için genç girişimci bireylerin yakın çevrelerinden başlamaları yerinde olacaktır. İş fikirlerine yönelik alanlarda uzman ve deneyimine güvenilen bireyler varsa, onlardan bu yönde destek istemek iyi bir yoldur. Bununla birlikte üniversitelerde ya da şirketlerde görev yapan uzmanlara da mentorluk için başvurabilmek mümkündür. Doğru mentoru bulmanın bir diğer yolu da girişimci destek ağlarına katılmaktır. Bazen kamu kurumları bazen de özel sektör tarafından organize edilen girişimci destek ağları, girişimcilere yol göstermesi için mentorluk desteği sağlamaktadır. Bu yolla bulunan mentorlar hem deneyim hem de bilgi bakımından daha ileri düzeydedir.

Bir Mentorluk Deneyiminden En İyi Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Mentorluk deneyimi, yol gösterici olmanın yanı sıra bir dizi avantajlara da sahiptir. İş fikirleri için yatırımcılara gereksinim duyan girişimcilerin, kendileri ile ilgilenecek yatırımcılarla bağlantı kurmalarını sağlamak bunların başında gelmektedir. Genellikle geniş bir çevreye sahip olan mentorlar, bu önleri ile girişimin başarıya ulaşmasına büyük katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte iş fikrindeki çarpıklıkların giderilmesi ve genç girişimci bireyler tarafından hazırlanan projenin, ilgili alana daha uygun hale getirilebilmesi bakımından da mentorluk hizmetinden yararlanmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Girişimcilerin Yatırım Aşamasında Dikkat Etmesi Gereken 4 Temel Unsur!

Türkiye’de Girişim Mentorluğunun Kurumsallaştığı BİGG Programı

BİGG programı, TÜBİTAK tarafından desteklenen ve genç girişimcilere 0 hibe olacak şekilde finansman sağlayan bir girişimci destek ağıdır. Bu programın gen girişimcilere en büyük katkılarından biri de mentorluk desteği sunmasıdır. Projesi onaylanan ve destek almaya hak kazanan bireyler, alanında uzman mentorlar tarafından da desteklenmektedir. Üstelik bu destek, birebir mentorluk biçimindedir. Yani pek çok girişimci destek ağında olduğu gibi, bir mentorla tüm projelerin desteklenmesi durumu söz konusu değildir. Mentorluk uygulamasını kurumsal hale getiren bu program, Türkiye genelinde yüzlerce gencin girişim fikrini hayata geçirmesine ve iş dünyasında yıldızının parlamasına yardımcı olmuştur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın