Asansör Konuşması Nedir? Neden Önemlidir?

Bir girişimcinin gerekli finansman desteğini alabilmesi için iş fikrini yatırımcılara anlatması gerekir ancak iş dünyasının en yoğun kişileri ile toplantı ayarlamak sanıldığından çok daha zordur. Bu kişileri kısa bir süreliğine de olsa onlara 45 saniye kadar kısa bir sürede fikrinizi anlatabilmek toplantı ayarlamak için en önemli yollardan biridir. Bu yöntem iş dünyasında asansör konuşması olarak tanımlanmaktadır. Bir yatırımcıyı kısa bir süre için bir asansörde ya da konferans alanında görmek ve onun dikkatini çekebilecek şekilde yaklaşık 45 saniye kadar konuşabilmek çok büyük fırsatlar yakalamanıza yardımcı olabilir.

Asansör Konuşması Nedir?

Asansör konuşması, yatırımcılar karşısında bir girişimcinin iş fikirlerini asansörün hareket süresi olan 30 ile 60 arasında ifade edebilmesini yansıtan bir kavramdır. Bu konuşmada süreniz kısıtlı olduğundan son derece etkili bir sunum yapmalısınız. İş fikrinizi en doğru şekilde karşınızdaki kişiye iletebilmek vaktiniz olddukça kısıtlıdır. Aynı zamanda yatırımcıların genelde başkalarını dinlemek için yeteri kadar da vakti yoktur.

Bu konuşmalar sırasında yeteneklerinizi en iyi şekilde ortaya koymanız gerekir. İkna kabiliyetinizin yüksek olması ve ortalama 45 saniye içerisinde hayatınızda ilk defa karşılaştığınız yatırımcının ilgisini çekebilmeniz gerekmektedir. Bu konuşma sırasında eğer karşınızdaki yatırımcıyı ikna edebilirseniz daha uzun süreli bir toplantı sözü alabilirsiniz.

Asansör konuşması yapmak sanıldığı gibi basit bir anlatım değildir. Süre çok kısıtlı olduğundan önceden detaylı olarak bu konuşmaya hazırlanmak gerekir. Özellikle konuşmaya başlarken ilk cümlenin son derece stratejik bir şekilde seçilmesine dikkat edilmelidir. Söyledikleriniz; karşınızdakinin dikkatini çekmeli ve daha sonra sizi tekrar dinleme isteği oluşturmalıdır. Akılda kalıcı bir konuşma yapabilmek için asansör konuşmasının tüm nitelikleri detaylı olarak bilinmelidir.

İlginizi Çekebilir: Pitch Deck Sunumu Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır?

Asansör Konuşmasının Önemi Nedir?

Büyük yatırımcıların desteğini almak, iş fikirlerini hayata geçirebilmek açısından son derece önemlidir ancak bu yatırımcılarla bir araya gelmek sanıldığı kadar kolay değildir. Günün her anında çok yoğun olan bu kişiler ile görüşme ayarlayabilmek için bazen aylarca beklemek gerekebilir. Bu yüzden, onların katıldığı bir konferans etkinliğinde ya da seminerde sizi dinlemelerini sağlamanız mümkün olabilir. Asansör konuşması yaparak onlardan sizi daha geniş bir vakitte dinlemeleri için söz alabilirsiniz. Asansör konuşmasının en büyük önemi size finansman desteği sağlayacak olan bir yatırımcı ile toplantı ayarlayabilmenize olanak sağlamasıdır.

Etkili bir asansör konuşması yapabilmeniz için 30-60 saniye kadar bir zamanınız vardır. Bu zamanı gereksiz sözlerle uzatmak yerine sunmak istediğiniz iş fikrini anlatmak için kullanmalısınız. Öncelikle bu konuşma sırasında biraz hızlı olmak gerekse de anlatımın hem çok açık hem de sunum yaptığınız kişi veya kişilerin anlayabileceği düzeyde olması oldukça önemlidir. Karmaşık ve uzun cümleler yerine teknikten uzak daha anlaşılır ifadeler kullanmak gereklidir.

Bu konuşma sırasında kendinizi ne kadar iyi ifade ederseniz ikinci görüşme şansınız o kadar fazla olacaktır. Bu konuşma sırasında mutlaka son derece etkili ve dikkat çeken cümleler kullanın. Kısa bir hikâye ile sunumu güçlendirmeye çalışın. Olası problemleri ele alın ve bu problemin fikriniz sayesinde nasıl çözümlenebileceğinden bahsedin. Ayrıca imgeleme sanatından da yararlanabilir ve karşınızdakileri etkileyebilirsiniz. Hedef kitlenize uygun bir sunum gerçekleştirmeniz son derece önemlidir. Bu kısacık görüşmenin en önemli amacı akılda kalıcılığı artırabilmektir.

Etkili bir asansör konuşması için yaptığınız ya da hayata geçirmek istediğiniz projenizi farklı şekillerde anlatın. En ciddi, kısa ve net şekilde hangi cümle ile anlatabileceğinizi düşünüyorsanız bu cümleleri tercih edin. Çalışmanıza ilk başladığınızda cümleleriniz uzun olabilir fakat üzerinde çalışmaya devam ettikçe az kelime ile çok daha fazla detay anlatabildiğinizi fark edeceksiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın