Girişimciler İçin Kuluçka Rehberi!


Kuluçka 
merkezleri, girişimciler tarafından ortaya atılan iş fikirlerini geliştirmek ve erken aşamada çeşitli nedenlerden dolayı bu fikirlerin başarısızlığa uğramasının önüne geçebilmek adına faaliyet gösteren merkezlerdir. Bu tür merkezlerden yararlanmak, girişimlerin başarı şansını büyük ölçüde artırmaktadır. Her kuluçka merkezinin girişimcilere sağlamış olduğu olanaklar farklıdır. Kimi merkezler doğrudan nakit desteği sağlarken; kimileri de teknik gereçler, danışmanlık ya da mentorluk gibi dolaylı hizmetler sunmaktadır. Girişimcilerin bu aşamada dikkat etmeleri gereken şey, ihtiyaçları doğrultusunda bir merkez seçmeleridir. Esasında başlangıç aşamasında alınabilecek her türlü destek büyük öneme sahiptir. Ancak esas ihtiyaca ve bu ihtiyacı karşılama potansiyeline sahip merkezlere odaklanmak, başarı ihtimalini artırmaktadır.

Sosyal Ağ Kurabilme Olanağı

Geniş sosyal ağlar kurabilmek ya da birliğin yarattığı sinerjiden yararlanabilmek, girişimcilerin en büyük hedefleri arasındadır. Kuluçka merkezlerinin girişimcilere sağlamış olduğu en büyük olanaklardan biri, sosyal ağlarını ve çevrelerini genişletebilme olanağıdır. Belirli dönemlerde çok sayıda girişimciyi bir araya getiren bu merkezler, girişimcilerin kendi aralarında tanışmalarına ve sosyal bir ağ kurmalarına imkân tanımaktadır. Bununla birlikte, aynı çalışma alanında faaliyet gösteren girişimcilerin birbirlerinden yararlanmaları ve deneyim paylaşımı yapmaları da bu sayede mümkün hale gelmektedir. Girişimcilerin yolun başında oldukları dönemlerde rekabetten ziyade iş birliğine odaklanmaları, kuluçka döneminden daha güçlü bir şekilde çıkabilmeleri anlamına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kuluçka Nedir? En Yaygın Kuluçka Hizmetleri!

Prototip Atölyelerden Yararlanma İmkânı

Özellikle laboratuvar çalışmaları ve teknik atölyeler gerektiren girişimcilik fikirleri üzerinde çalışan kişiler için kuluçka merkezleri tarafından sunulan olanaklardan biri de farklı prototip atölyelerden ve deney merkezlerinden yararlanabilmektir. Bu merkezlerde kullanılan cihazların pahalı olması ve satın alınması durumunda henüz başlangıç aşamasında olan girişimin sermayesinin önemli bir kısmını tüketme potansiyeline sahip olmasından dolayı, kuluçka merkezlerinin sunduğu bu imkân oldukça değerlidir. Bu imkân, özellikle üniversitelerin bünyesinde kurulmuş olan kuluçka merkezlerinde yaygın bir şekilde girişimcilere temin edilmektedir.

Teknik Aletlerin Temin Edilmesi

Girişimcilerin başlangıç aşamasında en çok ihtiyaç duydukları hususlardan biri de bilgisayarlar ve farklı teknik cihazlardır. Özellikle Türkiye’de sürekli olarak artış gösteren döviz kurları nedeni ile girişimcilerin bu tür cihazlara erişimleri sınırlı kalmaktadır. Bazı kuluçka merkezleri ise desteklemeyi kabul ettikleri girişimler için bilgisayar ve diğer teknik ekipmanları sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Her Genç Girişimcinin Sahip Olması Gereken 4 Beceri!

Türkiye’nin En İyi Kuluçka Merkezleri

Türkiye, kuluçka ve kuluçka merkezi gibi kavramlarla yeni yeni tanışmaya başlamış olan ülkelerden biridir. Bu yüzden de çok sayıda kuluçka merkezinden söz etmek mümkün değildir. Ancak Türkiye’de bulunan ve dünyanın en iyi kuluçka merkezleri arasında kabul edilen bazı merkezler de mevcuttur. Türkiye’de başarılı olarak kabul edilen kuluçka merkezlerinin önemli bir kısmı, üniversiteler bünyesinde faaliyet göstermektedir. Bu merkezleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kworks: Koç Üniversitesi’ne bağlı olarak başlangıç aşamasındaki girişimcileri destekleyen Kworks, doğrudan nakit desteği sağlamasa da pek çok kolaylık sunmaktadır. Tam donanımlı çalışma ofislerinin sağlanması, mentorluk desteği ve yüksek maliyetli bazı giderlerin karşılanması gibi hizmetler bu kolaylıklar arasında yer almaktadır.
  • İTÜ Çekirdek: İstanbul Teknik Üniversitesi’nin kuluçka merkezi olan İTÜ Çekirdek, Türkiye’nin her yerinden girişimcilere pek çok konuda destek sağlamaktadır. Erken aşamada bulunan girişimlerin tutunabilmeleri adına her yıl onlarca yeni girişime kapılarını açan bu merkez, aynı zamanda yıl sonunda düzenlenen Bing Bang etkinliği ile başarı potansiyeli yüksek olan girişimlerin medyada yer bulmasına olanak tanımaktadır. Bu olanak sayesinde girişimcilerin yatırımcılar tarafından tanınabilme ve yatırım alabilme şansları da artmaktadır.
  • Workup: Girişimcilik konusunda akla gelen pek çok marka ismin mentor olarak yer aldığı Workup, Türkiye İş Bankası tarafından girişimcileri desteklemek amacıyla kurulmuştur. Her yıl düzenli olarak yapılan seçimler ile desteklenecek projeleri kabul eden bu merkez, başta mentorluk olmak üzere çok geniş bir yelpazede girişimcilere destek sağlamaktadır.
  • Türk Telekom Pilot: Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Türk Telekom bünyesinde faaliyet gösteren Türk Telekom Pilot kuluçka merkezi, diğer merkezlerin aksine doğrudan nakdi destek sağlamaktadır. Desteklenecek projeler arasına girmeyi başaran girişimciler, merkezden 125.000 Türk lirası nakdi ödeme almaktadır. Ayrıca kabul edilen projelere Türk Telekom ile iş birliği yapma ve ücretsiz reklam gibi avantajlı bazı olanaklar da temin edilmektedir. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın