Herkese İlham Kaynağı Olan 15 Girişimcilik Filmi!

Filmler insanlara, yaşadıkları çevrede meydana gelen ancak yeteri kadar haberdar olmadıkları konular hakkında bilgi sahibi olabilme imkânı tanımaktadır. Girişimci olmak isteyen ancak neler yapması gerektiği konusunda herhangi bir fikri olmayan kişiler açısından çok sayıda girişimcilik filmleri bulunmaktadır.

The Godfather

Tüm zamanların en iyi filmleri arasında yer alan The Godfather, bir baba ve oğlunun küçük bir aile şirketini New York’un en büyük suç şirketlerinden birine dönüştürmesini konu almaktadır. Filmde başarılı olabilmek için en tür bedellerin ödenmesi gerektiğine dair önemli dersler bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Tüm Zamanların En Ünlü 11 Girişimcilik Örneği

Glengarry Glen Ross

Pek çok girişimcilik filmi gibi New York’ta geçen Glengarry Glen Ross, bir emlak ofisinde çalışan çok sayıda pazarlama elemanı arasından 2 tanesi hariç, kalanların kovulacağı üzerine kurgulanmıştır. Filmde, kalan 2 kişiden biri olabilmek için satış elemanlarının kıyasıya yarışı konu edilmektedir.

Wall Street

Girişimcilik filmleri arasında en çok izlenenlerden biri olan Wall Street, hırslı bir borsacı olan Bud Fox’un başarılı olabilmek adına yaptıklarını anlatmaktadır. Başarılı olma arzusunun, bireylerin yaşamlarını nasıl kontrol ettiği de filmin ana konularındandır.

The Game

The Game yani oyun filminde, San Francisco’da zengin bir banker olan ve ihtiyaç duyabileceği her şeye sahip olan Nicholas Van Orton konu edilmektedir. Filmde, işine sıkı sıkıya bağlı olan Orton’un hayatı, erkek kardeşi tarafından kendisine verilen doğum günü hediyesiyle birlikte büyük bir değişikliğe uğraması konu edilmektedir.

Trading Places

Girişimcilerin en çok tercih ettikleri filmlerden biri olan Trading Places, rollerin değişiminin bireylerde ne gibi değişimler yarattığına odaklanmaktadır. Aynı firmanın ortağı olan iki arkadaştan birinin zengin, diğerinin de fakir rolüne girerek yaptığı bir sosyal deneyi konu alan filmde, aynı zamanda hayatta neyi daha önemli olduğunu sorgulatılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Dikkat Edilmesi Gereken Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Pursuit of Happyness

Pursuit of Happyness gerçek bir yaşam hikayesinden derlenmiştir. Satılacağına dair yüksek inanç duyduğu bir ürünün satılmaması dolayısıyla evini, karısını ve büyük miktarda parasını kaybeden bir adamın, zorluklara karşı mücadelesini konu alan film girişimcilik filmleri içerisinde ayrıcalıklı bir konumdadır.

The Social Network

Filmde genç ve çalışkan bir genç olan Mark Zuckerberg’in, kısa sürede dünyanın en genç milyoneri haline gelmesinin hikayesi anlatılmaktadır. Amerika’da en prestijli mail adresleri olarak kabul edilen Harvard mail adreslerine dayalı bir sosyal ağ yaratan Mark’ın, Facebook’un temellerini nasıl attığı filmin ana konusunu oluşturmaktadır.

Pirates of Silicon Valley

Bu filmde tıpkı The Social Network gibi gerçek başarı öykülerini ekrana yansıtmaktadır. Filmde, teknoloji dünyasının en büyük iki markası olan Microsoft ve Apple’ın birbirleri ile giriştikleri kıyasıya rekabet işlenmektedir.

İlginizi Çekebilir: Girişimci Nedir ve Nasıl Olunur? Girişimciliğe Dair Her Şey!

Forrest Gump

Forrest Gump filminde doğuştan zekâ geriliğine sahip olan bir adamın başarıları anlatılmaktadır. Filmde esas olarak, başarıya ulaşabilmek için süper zekâ olmanın gerekli olmadığı mesajı verilmeye çalışılmaktadır.

Risky Business

Annesi ve babası uzakta olan bir gencin nakit para temin etmekte yaşadığı zorlukları konu edinen Risky Businnes filminde, insanların paraya sıkıştıkları zamanlarda neler yapabildiklerine dair ilginç yöntemler anlatılmaktadır.

The Corporation

The Corparation filminde, bir şirketin tek amacının paydaşlar için para kazanmak olarak belirlenmesinin ne kadar kötü bir durum olduğu işlenmektedir. Ayrıca kötü yönetilen bir işletmede kötü yönetime son vermek için nelerin yapılabileceğine dair bazı ipuçları da filmin satır aralarında yer almaktadır.

Wolf of Wall Street

Jordan Belfort adındaki bir iş adamının gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı Wolf of Wall Street filmi, en çok izlenen girişimcilik filmleri listesinde önemli bir yere sahiptir. Filmde çok para kazanmanın insanlarda ne tür değişiklikler yarattığı vurgulanmaktadır.

Two for The Money

Las Vegas’ta geçen filmde, kumar oynamaya çok kaptırmanın ve kontrolü kaybetmenin ne gibi sonuçlar doğurabileceği seyircilere gösterilmektedir. Amerikan futbolu dünyasında geçen bu film, girişimciler için büyük dersler barındırmaktadır.

The Goods: Live Hard, Sell Hard

The Goods: Live Hard, Sell Hard filminde, bir araba bayisinde çalışan ve kısa bir süre içerisinde 200 araç satmadığı taktirde işten çıkarılacak olan bir satış personelinin hayatı konu edilmektedir. Filmin ana kahramanı olan Don, kısa sürede çok sayıda satış yapabilmenin pek çok yolu olduğunu girişimcilere göstermektedir.

Moneyball

Dünya şampiyonasını kazanmak için hazırlanan ancak bütçesi kısıtlı olan bir beysbol antrenörünün gerçek hikayesinin anlatıldığı filmde, sıkı çalışma ve doğru strateji geliştirmenin sağlayacağı yararlar vurgulanmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın