Kadın Girişimciler İçin 6 Harika İpucu

Girişimcilik kavramı, iş dünyasında son yıllarda en sık duyulan kavramlardan biri haline gelmiştir. Klasik iş modellerinin aşınmaya uğraması, yenilikçi yöntemlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Her geçen gün artan girişim fikirleri içinde kadınlar da önemli bir yere sahiptir. Ancak kadın girişimciler başarılı olabilmek için bazı noktaların üzerinde dikkatle durmalıdır. Başarıya ulaşabilmiş girişimcilerin büyük bir çoğunluğu aynı ortak noktalarda birleşmektedir. Gerekli hususlar gözetildiği zaman bir girişimin başarılı olmasının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Başarısız Olmaktan Korkmayın

Hem kadın girişimciler için hem de erkek girişimciler için geçerli olan en önemli hususlardan biri başarısız olmaktan korkmamaktır. Başarılı olmuş büyük iş fikirleri incelendiği zaman, çoğunun daha önce başarısızlıklar ile boğuştuğunu görebilmek mümkündür. Başarı kadar başarısızlık da doğal bir durumdur. Başarısız olma korkusu ile hareket etmek, başarısızlığa uğrama şansını arttırmaktadır. Zira bu durum birey üzerinde daima psikolojik bir baskı yaratmaktadır. Bu yüzden de bir girişme adım atarken cesur olmak ve kaybetmekten korkmamak gereklidir. Ancak bu noktada belirtilmesi gereken bir husus da riske atılacak varlıklardır. Girişimciler, başarısız oldukların kendi yaşamlarını etkilemeyecek ya da sahip olduğu diğer varlıkların da elden çıkmasına neden olmayacak ölçüde bir sermaye ile girişime başlamalıdır. Çok fazla borçlanarak girişim başlatmak, başarısız olunması durumunda daha kötü senaryoların ortaya çıkması anlamına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: Bir Girişimcinin Potansiyel İşe Alımları Değerlendirmek İçin 4 Kriteri!

Daima Kararlı Olun

Kadın girişimciler için en kötü şey kararsızlıktır. Bir girişimci ne yapacağı konusunda tam fikir sahibi değilse ya da sürekli olarak bazı konuklarda şüphe içindeyse, başarısızlık peşini bırakmayacaktır. İyi bir girişimci, bir kez plan yapmalı ve daha sonra kararlılıkla onu uygulamalıdır. Ancak bu plan yapılırken tüm hususların üzerinde detaylı olarak durulmalıdır. Kararsızlık çoğu zaman başarısızlık ve zaman kaybı gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Kendinizi Geliştirmeye Devam Edin

Eğitim herkes için hayatın her döneminde önem arz eden bir husustur. Bu durum girişimciler açısından da geçerlidir. Teknolojik alanda her geçen gün yaşanan gelişmeler, girişimcilerin girişim fikirlerini başarıya ulaştırmak açısından büyük potansiyeller taşımaktadır. Bu yüzden de başta dijital alanlar olmak üzere kadın girişimciler ihtiyaç duydukları tüm alanlarda kendilerini geliştirmelidir. Eğitim kavramı çoğu zaman okul ile ilişkilendirilse de dijitalleşen dünyada eğitim için daha geniş olanaklar ortaya çıkmıştır. Online eğitim setleri ve kurslar sayesinde ilgi duyulan herhangi bir alanda bireylerin kendilerini geliştirebilmeleri mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Veri Bilimi ve Tasarımın Birlikte Çalışmasının 3 Yolu!

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Bir girişimi başarıya ulaştıracak esas unsur, hedef kitledir. Girişimciler ortaya yeni bir fikir ya da iş koyarken, belirli bir hedef kitleye bunu pazarlayabilmeyi ve bu sayede gelir elde etmeyi hedeflemektedir. Bu noktada hedef kitlenin iyi analiz edilmesi gereklidir. Veri toplumu ya da bilgi toplumu olarak adlandırılan günümüz dünyasında bir işletmenin başarıya ulaşabilmesinin temel koşullarından biri, hedef kitlesine dair sahip olduğu bilginin büyüklüğüdür. Hedef kitle daha iyi tanındığı zaman, onların özelliklerine uygun ürün ve hizmetleri sunmak da olanaklı hale gelmektedir. Müşteri segmentasyonu ya da daha farklı yöntemler sayesinde, hedef kitle için daha uygun satış ve pazarlama programları uygulanabilmektedir.

İş Birliği İçin Araştırmalar Yapın

Bir elin nesi var, iki elin sesi var atasözü girişimcilik söz konusu olduğunda daha büyük anlam kazanmaktadır. Özellikle küçük ölçekli girişimler, başlangıçta başarısızlığa uğramamak için iş birliği yapmaları durumunda, ortaya her iki taraf için de daha etkili sonuçlar çıkabilmektedir. Ancak iş birliği yapılacak olan taraflar iyi tanınmalı ve öncesinde detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Kadın girişimciler uyum içinde çalışabilecekleri, belirli bir ölçüde ortak amaçlara sahip ve karşılıklı fayda sağlama potansiyeli bulunan ortaklar ile iş birliği yapmaktan çekinmemelidir.

Negatif İnsanları En Aza İndirin

Kadın girişimciler başarılı olabilmek için yüksek motivasyona gereksinim duymaktadır. Bu yüzden de etraflarında kendilerini sürekli olarak motive edecek ve pozitif ortam yaratacak kişilere ihtiyaçları vardır. Girişimcinin yakın çevresinin negatif insanlarla dolu olması, kendisinin de karamsarlık boşluğuna sürüklenmesine neden olacaktır. Bu yüzden de negatif enerji yayan insanların azaltılması ve bunlardan uzak durulması gereklidir. Yalnızca etraftaki negatif insanları uzaklaştırarak bile pozitif bir düşünce iklimine geçebilmek mümkündür.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın