Kendinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? 10 Pratik Kişisel Gelişim İpuçları!

Son yılların en trend kavramları arasında yer alan kişisel gelişim bireylerin belirli alanlarda kendilerini disipline etmeleri ve geliştirmeleri anlamına gelmektedir. Kişisel gelişimin sağlayacağı itici güç, bireylerde var olan potansiyelin ortaya çıkmasına, başarıya ve mutluluğa kapı aralamaktadır. Kendini geliştirmek isteyenler için verilebilecek kişisel gelişim ipuçlarından bazıları şunlardır:

  • Sevilen İşi Yapmak: Bir konuda başarılı olmanın temel kurallarından biri, o işi severek yapmaktır. İnsanlar severek yapmadıkları bir işte kendilerini geliştirmek için gayret gösterme konusunda isteksizdir. Bu yüzden de kişisel gelişimin, sevilen alanlarda planlanması gereklidir.
  • Planlı Yaşamak: Kişisel gelişimden istenilen sonuçları elde edebilmek adına önem arz eden bir diğer husus da planlı ve programlı olmaktır. Gelişim programı ya da antrenmanları belirli bir program dahilinde yapılmalıdır.
  • Hatalardan Ders Almak: Kişisel gelişim konusunda ilerlemek isteyen hiç kimse bu yolu hatasız bir şekilde tamamlamamaktadır. Bu durumun bilincinde olmak ve yanlış yapınca pes etmemek önemlidir. Hatalardan ders almak, kişisel gelişime dair en etkili ipuçlarından biridir. Gelişim aşamasında sıklıkla hata yapanlar, gelişim sonrasında hatalara karşı deneyimli olduklarından dolayı daha az hata yapmaktadır.
  • Yaratıcı Olmak: Yaratıcılık da kişisel gelişimde dikkat çekilmesi gereken hususlardan biridir. Klasik ve binlerce kez denenmiş şeyleri denemek yerine, ortaya yeni bir şeyler koymaya çalışılmalıdır. Unutulmamalıdır ki yaratıcılık, gelişimin itici gücüdür.
  • Çok Okumak ve Araştırmak: Kitaplar ya da günümüzde giderek yaygın hale gelen dijital bilgi kaynakları kişisel gelişim açısından büyük bir potansiyel barındırmaktadır. Gelişimine katkı sağlamak ve bu süreci hızlandırmak isteyenler çok okumalı ve çok araştırmalıdır.
  • İyi Bir Dinleyici Olmak: Kitapların yanı sıra alanında uzman kişilerin görüşlerini dinleyerek de öğrenme ve gelişim sağlamak mümkündür. Bu yüzden de iyi bir dinleyici olmaya odaklanılmalıdır.
  • İnsanları Etkilemekten Kaçınmak: Kişisel gelişimin temel amacı insanları etkilemek değil, daha iyi ve başarılı bir insan olabilmektir. Seyirciye oynamak, çoğu zaman kişisel gelişimin temel noktalarının kaçırılmasına neden olmaktadır.
  • Politik Olmak: İnsanlarla kurulan iletişimde politik olmak da kişisel gelişim açısından önem arz eden hususlardan biridir. Hangi zamanda hangi adımın atılması gerektiğini iyi bilmek, başarıya daha kısa yoldan ulaşmayı sağlamaktadır.
  • Disiplinli Olmak: Yapılan küçük şeyler çoğu zaman bir şeyleri değiştirmiyor gibi görünse de süreklilik arz eden her şey büyük değişimler doğurmaktadır. Bu yüzden de disiplinli olmak, kişisel gelişimde başarıya ulaşabilmek adına son derece önemlidir.
  • Değer Verilen İnsanlarla Zaman Geçirmek: Kişisel gelişimde motivasyonun temel noktalarından biri de zaman geçirilen kişilerdir. Değer verilen kişilerle zaman geçirmek, geçirilen zamanın daha verimli olması anlamına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: Doğru İnovasyon Yönetim Kılavuzu!

Yeni Başlayanlar İçin Kişisel Gelişim Rehberi

Kişisel gelişim anlık bir olay değil, bir süreçtir. Bu yüzden de iyi anlaşılması ve planlı hareket edilmesi gereklidir. Bunun için de iyi bir program yapılmalı ve gelişim programına uyulmaya özen gösterilmelidir. Kişisel gelişime dair kitaplar, bireylerde motivasyonu artırmak ve yol haritası göstermek adına son derece önemlidir. Ayrıca filmler yolu ile de kişisel gelişimi desteklemek mümkündür. Ancak her şeyden önemlisi, esas bireyin değişime ve gelişime dair istekli olmasıdır. İstek ve kararlılık olduğu zaman, doğal bir sonuç olarak gelişim de kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Girişiminizin Başarılı Olması İçin 6 Pazarlama Stratejisi!

Hayatınızı Değiştirmek İçin 7 Kişisel Gelişim Egzersizi

Kişisel gelişimde kalıcılığı sağlayabilmek ve başarıya ulaşabilmek adına yapılan bazı egzersizler de mevcuttur. Yapılan işin her gün yüzde 1 daha fazlasını yapmak, çevreye karşı “hayır” diyebilmeyi öğrenmek, öz kontrol yapmak, sesli kitapları ya da podcastleri dinlemek, yazı yazarak motive olmaya çalışmak, meditasyon yapmak ve kitap okumak kişisel gelişim açısından önem arz eden egzersizler arasında yer almaktadır. Bu egzersizlerin hepsinin temelde faydası vardır. Ancak esas faydayı elde edebilmek için istikrarlı olmak daha önemlidir. Yani bahsi geçen egzersizleri birkaç gün yapıp, her şeyin tamama erdiğini söylemek mümkün değildir. Bu noktada kişisel gelişimin ömür boyu devam eden bir süreç olduğu unutulmamalı ve bunun bilincinde hareket edilmelidir. Özellikle günlük yüzde birlik artış egzersizi, ömrü boyunca bireyin

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın