Kuluçka Nedir? En Yaygın Kuluçka Hizmetleri!

Kuluçka kavramı, girişimcilik söz konusu olduğu zaman adından sıklıkla bahsedilen ancak anlamı ya da içeriği konusunda yeterince bilgi sahibi olunmayan hususlar arasında yer almaktadır. Esasında bu kavram, ortaya çıkma aşamasında olan girişim fikirlerinin tutunabilmesi ve yok olmaması için gerekli olan birtakım destekleri ifade etmektedir. Bir girişimin en kırılgan dönemi olarak kabul edilen başlangıç aşamasında hayal kırıklığına uğramaması ve gelişim göstererek başarıya ulaşması açısından kuluçka büyük önem arz etmektedir.

Türkiye’de ve dünyada yeni girişimleri desteklemek amacıyla faaliyet gösteren çok sayıda kuluçka merkezi bulunmaktadır. Bu merkezler kâr elde etme amacı ile kurulabildiği gibi, üniversiteler tarafından girişimciliğin akademik temellerinin geliştirilmesi ve istihdam sağlamak gibi sosyal yarar durumları gözetilerek de kurulabilmektedir. Her kuluçka merkezi, kuruluş amaçları doğrultusunda girişimcilere farklı hizmetler sağlamaktadır.

Çalışma Mekânı Sağlanması

Sınırlı sermaye ile bir girişim ortaya koymaya çalışan kişiler açısından ilk aşamada ofis kiralama ve gerekli olan eşyaları temin etme gibi hususlar, büyük bir maliyet kalemi olarak algılanmaktadır. Bu maliyetlerin karşılanması adına, kuluçka merkezleri girişimcilere ofis ve ofis ekipmanları gibi birtakım destekler sağlamaktadır. Bu sayede girişimciler hem daha sistematik bir şekilde çalışmalarını sürdürebilecekleri bir mekâna kavuşmaktadır hem de zaten sınırlı olan sermayelerini, çalışma ofisi kurmanın getireceği mali yüklerden kurtarmış olmaktadırlar.

İlginizi Çekebilir: Başarılı Bir İş Kurmanıza Yardımcı Olacak Girişimcilik Örnekleri!

Eğitim ve Seminerlerin Düzenlenmesi

Girişimcilik ile alakalı yapılan pek çok tanımlamada, girişimcinin sürekli öğrenen kişi olduğuna dair ibareler yer almaktadır. Ancak girişimciler açısından eğitim kursları ya da seminerler her zaman kolayca ulaşılabilir durumda değildir. Kuluçka merkezleri, girişimciler için ücretsiz bir şekilde yararlanabilecekleri eğitimler ve seminerler düzenleyerek girişimcilerin yollarını aydınlatmak için çaba göstermektedir. Özellikle üniversiteler bünyesinde kurulmuş olan merkezlerde verilen eğitimlerin önemi büyüktür. Çoğu zaman girişimciler için ücretsiz sunulan seminerler, var olan fikrin gelişmesine ve yeni fikirlerin ortaya çıkmasına yönelik büyük potansiyeller barındırmaktadır. Ayrıca günümüzde internet teknolojisinde yaşanan gelişmeler, dünyanın farklı yerlerinde düzenlenen seminerlere de online olarak katılım imkânı sağlamaktadır. Kuluçka merkezleri, kendilerinin düzenlemiş olduğu seminerlerin yanı sıra bu tür online seminerlerden de girişimcileri haberdar etmektedir.

Yönetim Desteği Verilmesi

Bir girişim projesini başarıya taşıyacak en önemli hususlardan biri, projenin iyi bir şekilde yönetilmesidir. İyi bir girişimci, her zaman iyi bir yönetici anlamına gelmediğinden dolayı; kuluçka merkezleri bu boşluğu doldurabilmek adına girişimlere yönetim desteği de sağlamaktadır. Bu sayede girişimciliğin vazgeçilmez şartlarından biri olan ‘planlı ilerleme’ şartı da yerine getirilmektedir. Unutulmamalıdır ki kötü yönetilen iyi bir girişimdense; iyi yönetilen orta halli bir girişim başarıya daha yakındır.

İlginizi Çekebilir: Girişimci Nedir ve Nasıl Olunur? Girişimciliğe Dair Her Şey!

Mentorluk Hizmeti Sunulması

Mentorluk kavramı son yıllarda pek çok alanda sıklıkla görülen kavramlardan biri haline gelmiştir. Danışman ya da kılavuz olarak da tanımlanabilecek bu hizmet, girişimcilere yol gösterici olması açısından değerlidir. Belirli alanlarda daha deneyimli olan ya da öncesinde başarılı girişimlere imza atmış olan kişiler tarafından girişimcilere tavsiyeler verilmesi, başlangıç evresinde olan bir girişimin tutunabilmesi adına son derece önemlidir. İyi bir girişimci, kendisinden daha deneyimli olan insanlardan yararlanmayı bildiği ölçüde başarıya yakınlaşmaktadır. Piyasa koşullarında büyük ücretler karşılığında sunulan mentorluk hizmetleri, kuluçka merkezleri tarafından girişimcilere ücretsiz bir biçimde temin edilmektedir.

Kurumsallaşma Yolunun Gösterilmesi

Girişimlerin kısmen yere basmaya başlamasıyla birlikte kurumsallaşması gibi bir gereksinim doğabilmektedir. Kurumsallaşma, çoğu zaman girişimlerin büyüme hızlarına katkı sağlamaktadır. Ancak özellikle genç girişimciler bir şirkete dönüşme süreci hakkında büyük zorluklar yaşayabilmektedir. Bu durumda kuluçka merkezleri devreye girerek girişimcilere gerekli olan desteği sağlamaktadır. Kurumsallaşmaya yönelik sağlanan destekler maddi olabildiği gibi, izlenmesi gereken adımların neler olduğunun gösterilmesi şeklinde de gerçekleşebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Girişimci Nedir? Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin İpuçları

Yatırımcılarla Tanışma Toplantıları Düzenlenmesi

Pek çok girişimci, sınırlı bir sermaye ile başarıya ulaşmanın yollarını denemektedir. Ancak bu son derece zor bir durumdur. İyi girişim fikirlerinin tutunabilmesi adına yatırımcılardan destek alınabilmesi oldukça önemlidir. Ama girişimciler açısından çoğu zaman doğrudan yatırımcılara ulaşmak ya da onlardan destek istemek büyük zorluklar barındırmaktadır. Bu yüzden de kuluçka merkezleri, düzenlemiş oldukları farklı etkinliklerde yatırımcılar ile girişimcileri bir araya getirerek tanışmalarını sağlamaktadır. Bu organizasyonlarda yatırımcılara fikirlerini anlatma olanağı bulan girişimciler, kendilerine maddi destek temin edebilme olanağına sahip olmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın