Ön Kuluçka Nedir? Kuluçka Hizmetleri

Girişimlerin başlangıç evresinde hayatta kalabilmeleri adına sağlanan pek çok destek programı bulunmaktadır. Bu destek programları içerisinde kuluçka ve ön kuluçka uygulamaları da oldukça yaygındır. Bir girişim fikrinin desteklenmesini ve kurumsal bir yapıya dönüşmesini sağlamak amacıyla pek çok şirket, üniversite ya da sivil toplum örgütü değişik d çapta destekler sağlamaktadır. Özellikle girişimlerini ilk kez hayata geçirmeyi deneyen gençlerin karşı karşıya kalabilecekleri zorlukları aşmalarında kuluçka merkezlerinin önemi son derece büyüktür. Bu yüzden de belirli periyotlarla hangi kuluçka merkezlerinin ne tür destekler sağladığı takip edilmeli ve başvuru dönemlerinde mutlaka başvuruda bulunulmalıdır. Unutulmamalıdır ki daha fazla kuluçka merkezine başvuru yapmak, kabul edilme olasılığını artıran bir durumdur.

Nakdi Desteklemeler

Girişimcilere nakit destek vermesi, kuluçka merkezlerinin çok başvurduğu bir yöntem değildir. Doğrudan yapılacak nakit ödemenin kontrolünün zor olması nedeni ile genellikle nakdi olmayan ancak girişimlerin farklı ihtiyaçlarını ortadan kaldıran olanaklar sunulmaktadır. Bununla birlikte nakdi destek sunan merkezler de yok değildir. Türkiye’de Türk Telekom Pilot adlı merkezde, desteklenecek girişimciler arasına girmeyi başaran kişilere 125.000 TL tutarında destek sağlanmaktadır. Yurtdışında daha tutarlarda ödemeler yapan merkezler de bulunmaktadır.

Yatırımcı Ağlarına Sunum Yapabilme Hizmeti

Girişimciler açısından yatırım alabilmek, doğrudan bir merkezden nakdi destek almaktan daha avantajlı bir durumdur. Bu yüzden de bazı kuluçka merkezleri, destekledikleri girişimcilerin yatırımcılar ile buluşmalarına ve onlara projelerini anlatmalarına imkân tanımaktadır. Bu imkânı gereği gibi kullanmayı başaran girişimciler, projeleri için gerekli olan tutarı bu yatırımcılardan temin edebileceği gibi, medya yoluyla tanınırlık kazanma gibi bir avantaja da sahip olmaktadır. Türkiye’de kurulu olan çoğu merkezin kendi yatırımcı ağı bulunmaktadır. Bunlar arasında Ankara Üniversitesi Teknokent ve Galata Businnes Angels nitelikli yatırımcılar barındıran kuruluşlar olarak ön plana çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Kuluçka Nedir? En Yaygın Kuluçka Hizmetleri!

Ulusal ve Uluslararası Fonlara Erişim Olanağı

Yalnızca yurt içinde bulunan girişimcileri destekleyen yatırımcılar olduğu gibi, uluslararası destekler sunan şirketler ve fonlar da mevcuttur. Özellikle Avrupa ve Amerika bölgelerinde yeni ortaya çıkan girişim fikirlerine destek vermek ve onların hayatta kalabilmelerini sağlamak amacıyla faaliyet yürüten çok sayıda fon bulunmaktadır. Bu fonlar, vermiş oldukları desteklerin ve yaptıkları nakdi yardımların büyük bir kısmını hibe olarak temin etmektedir. Bu fonlardan herhangi birinden yararlanmak, girişimcilerin ayakta kalabilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca bazı fonlar, destek almaya hak kazanan girişimcilerin medya yoluyla tanıtımlarını da yapmaktadır. Bu da projenin uluslararası arenalarda da tanınmasına ve yabancı yatırımcılardan da destek bulabilmesine kapı aralamaktadır.

Eğitim, Danışmanlık ve Mentörlük Hizmetleri

Her ne kadar girişimciler lider vasıflı kişiler olsa da, farklı konularda daha deneyimli kişilerden yararlanmaktan asla çekinmemelidir. Zira girişimciler için öğrenme, hayat boyu devam eden bir aktivitedir. Bu durumun bilincinde olan kuluçka merkezleri de girişimciler için eğitimler, danışmanlık ve mentörlük hizmetleri gibi birtakım destekler sağlamaktadır. Girişimcilerin zihinlerinde yeni yol haritalarının belirmesine ve tıkandıkları noktalarda sorunlarının çözülmesine olanak tanıyan bu yöntemin en başarılı uygulayıcılarından biri Türkiye İş Bankası tarafından finanse edilen Workup kuluçka merkezidir. Çok sayıda ünlü girişimcinin danışman olarak bulunduğu bu merkez, bir yandan yeni girişimcilerin moral ve motivasyonlarını artırmalarına olanak tanırken; diğer yandan da girişimlerini başarıya ulaştırabilmeleri için kılavuzluk yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Dikkat Edilmesi Gereken Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Laboratuvar ve Atölyelerden Yararlanma Kolaylığı

Deney ve uygulama yapmayı gerektiren spesifik alanlarında faaliyet gösteren girişimciler açısından laboratuvarlar büyük öneme sahiptir. Bu ihtiyacın karşılanması amacıyla da kuluçka merkezleri büyük imkanlar tanımaktadır. Üniversitelerin bünyesinde kurulu olan merkezler, üniversite laboratuvarlarının kullanılması yönünde bir destekleme yaparken; özel şirketlerin bünyesinde bulunan merkezler de kendilerine ait laboratuvarlarda çalışma yapabilme ya da mini bir laboratuvarın kurulabilmesini finanse etme gibi destekler sağlamaktadır.

Teknik Ekipman Desteği

Yola yeni çıkmış ancak parlak bir girişim fikri bulunan girişimcilerin en büyük eksiklik hissettikleri alanlardan biri de teknik ekipmanlardır. Başta bilgisayar olmak üzere işlerini yürütebilecekleri teknik ekipmanlardan yoksun olmaları, girişimcileri büyük zorluklar çekmesine neden olmaktadır. Ancak teknik ekipman desteği sağlayan kuluçka merkezlerinin sayısı da oldukça fazladır. Bazı merkezler doğrudan bu tür araçların hibe edilmesi şeklinde destekleme yaparken; bazıları da kendi bünyelerinde bulunan teknik araçları ve çalışma ofislerini girişimcilerin kullanımına açmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın