Startup Başlatmak İçin Atmanız Gereken 6 Ana Adım!

İnternet ve bilgisayar teknolojilerinde meydana gelen değişimler, iş tanımlarının da değişmesine yol açmış ve klasik iş anlayışını büyük ölçüde devre dışı bırakmıştır. Dijital çağın öne çıkan iş pratikleri arasında startup projeleri önemli bir yere sahiptir. Başta gençler olmak üzere başarılı startup projelerinden ilham alan çok sayıda kişi, kendi projesini geliştirmek için farklı yollara başvurmaktadır. Esasında bir startup projesi başlatmaktan ziyade, onu başarıya taşımak önemlidir. Başarılı bir startup başlatmak için atılması gereken bazı adımlar ve dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır.

Çevreyi Gözlemlemek

İyi bir startup başlatıcısı olabilmek ve başlatılan projeyi başarıya ulaştırabilmek adına çevreyi doğru bir şekilde gözlemlemek son derece önem arz eden bir durumdur. Zira startup projeler, yenilikçilik ilkesinden hareket etmektedir. Çevrede var olan ve henüz çözüme ulaştırılmamış bir soruna karşı çözüm olabilecek ya da topyekûn bir yenilik yaratabilecek projeler geliştirebilmek için, bireyin içerisinde yaşadığı toplumu ve dünyayı iyi tanıması gerekmektedir. Çevreyi tanımanın çok farklı yolları bulunmaktadır. Bunlar arasında kısa süreli seyahatlere çıkmak en etkili yöntemlerden biridir. Ancak maliyetli olduğundan dolayı çok fazla tercih edilmemektedir. Bununla birlikte internetin sağlamış olduğu imkanlardan yararlanarak dünyadaki trendleri takip etmek, farklı bölgeleri keşfetmek de bir diğer seçenektir.

İlginizi Çekebilir: Startup Nedir ve Nasıl Tanımlanır?

Çalışkan Bir Takım Kurmak

Bir startup projesinin hem başlatılabilmesi hem de sonradan başarıya kavuşturulabilmesi için iyi bir çalışma ekibine ihtiyaç vardır. Büyük girişimler ya da damga vuran startuplar ortaya koymayı başaran kişilerin çoğu, bunu tek başlarına değil; oluşturdukları sağlam ekipleri ile başarmıştır. Bir çalışma grubu oluştururken arkadaşlık, hatır ve diğer her türlü öznel kriterden uzak durarak hareket etmek önem arz etmektedir. İşini iyi yapabilen, liyakat sahibi ve alanında uzman kişilerden oluşturulan bir grup, oluşturulan projenin başarıya ulaştırılabilmesi adına daha büyük katkılar sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Girişimciler İçin Kuluçka Rehberi!

Prototip Geliştirerek İnsanlara Anlatmak

Hazırlanan proje ya da ortaya çıkarılmaya çalışılan ürün bir taraftan geliştirilirken, diğer taraftan da basit prototipler kullanılarak insanlara tanıtım yapılması lazımdır. Bu insanların projeye ne tür tepki vereceklerini ya da projede neleri eksik gördüklerini tespit edebilmek açısından son derece önemlidir. Yani insanların yorumlarından yararlanarak, projenin gidişatında belirli değişiklikler yapılabilmesi ihtimal dahilindedir. Prototip aracılığı ile ürün tanıtımı yapılırken, her ayrıntı insanlara aktarılmalı ve bu ürünün kendilerine ne gibi yararlar sağlayacağı anlatılarak ürünün gerekliliği için ikna edilmeye çalışılmalıdır.

Yatırımcı Bulmak

Startup projesini hayata geçirmek ya da piyasaya sürebilmek adına, proje geliştiricilerin en çok zorlandıkları hususlardan biri gerekli olan sermayeyi temin etmektir. Genellikle yalnızca bir fikirden yola çıkan ve yeteri kadar sermayeye sahip olmayan startup geliştiriciler, projenin gelişimini sürdürebilmesi ve piyasaya çıkabilmesi için yatırımcıların desteklerine ihtiyaç duymaktadır. Proje geliştiriciler ile yatırımcıları buluşturan çok sayıda platform ve kuluçka merkezi bulunmaktadır. Bilinirliği yüksek olan firmalardan ya da kişilerden yeteri kadar yatırım almayı başaran projeler, başarı yolundaki ilk adımlarını da atmış olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Her Genç Girişimcinin Sahip Olması Gereken 4 Beceri!

Geri Dönüşleri Ölçümlemek

Bir startup projesinin ne denli etkili olduğunu belirlemek, hangi yönlerinin geliştirilmesi gerektiğine karar verilmesi sürecinde oldukça etkilidir. Bunun için sürekli olarak müşterilerin takip edilmesi ve geri bildirim toplanması gerekmektedir. Toplanan geri bildirimler, rasyonel bir biçimde değerlendirilmeli ve hedef kitlenin farklı beklentileri varsa bir sonraki seferde gerekli düzeltmeler yapılmalıdır. WhatsApp, Facebook ve Instagram gibi çok kullanılan uygulamaların sürekli olarak farklı güncellemeler getirmesi, büyük ölçüde kullanıcılardan alınan geri bildirimler doğrultusunda ortaya çıkmaktadır. Kullanıcı deneyimlerinin dikkate alınması, bir startup projesinin daha hızlı bir şekilde başarıya ulaşması açısından önem arz etmektedir.

Hızlı Büyümeye Odaklanmak

Startup projelerde en önemli hususlardan biri, kısa süre içerisinde büyük bir atılım yapmak ve bunu devamlı hale getirerek küresel yatırımcıların dikkatini çekmektir. Bu doğrultuda bir proje ilk başarısına ulaştıktan sonra duraksama yaşanmamalı ve daha farklı yöntemlerle büyümenin hızlandırılmasına odaklanılmalıdır. Pek çok startup projesinin istenilen sonucu vermemesinin temelinde, belirli bir noktadan sonra başarıya ulaşıldığı düşünülerek büyümenin ikinci plana atılmasıdır. Oysa bir proje kısa süre içerisinde kazandığı değer ölçüsünde bir fiyatlamaya tabidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın