Startup Oluştururken Odaklanmanız Gerekenler!

Küresel ölçekte başarıya ulaşabilmiş startup projelerinin herkes tarafıdnan bilinmesine rağmen, başarısızlık ile sonuçlanan girişimlerden haberdar olanların sayısı oldukça azdır. Zira hem tarih hem de insanlar başarısız olanlarla ilgilenmemektedir. Bir startup oluştururken istenilen sonuca ulaşabilmek için odaklanılması gereken bazı noktalar mevcuttur. Bu noktaların gözden kaçırılması, başarısızlığı kaçınılmaz hale getirmektedir.

Güçlü Bir Psikolojiye Sahip Olmak

Güçlü bir psikolojiye sahip olmak hem girişimciler için hem de startup oluşturanlar için son derece önemlidir. Zira hayatın hiçbir alanında olmadığı gibi, bu alanda da başladıktan sonra engellerle karşılaşmadan başarı elde edebilmek olanaklı değildir. Zaman zaman meydana çıkan aksaklıkları göğüsleyebilmek ve bunlara karşı projenin bütünlüğünü koruyabilmek için yüksek bir irade gerekmektedir. Olumsuzluklar karşısında motivasyonunu kaybeden ya da çalışma azmini yitiren kişilerin projelerinin, unutulmaya yüz tutmuşlar arasında yer alması kaçınılmazdır.

İlginizi Çekebilir: Startup Başlatmak İçin Atmanız Gereken 6 Ana Adım!

Uygulanabilir Bir Fikir Bulmak

Her ne kadar startup başlatırken daha önce yapılmamış olan yenilikçi şeylere odaklanılması gerekse de hayallerin de belirli bir sınırı olmasına dikkat edilmelidir. Zira uygulanabilir olmayan projeler, geliştiricisine zaman kaybettireceği gibi yatırımcılardan da olumsuz yanıt alınmasına neden olacaktır. Bu yüzden proje fikri belirlerken, gerçekleşmesi mümkün olan hayal ile gerçekleşme olanağı bulunmayan hayal arasındaki ince çizgi iyi analiz edilmeli ve başarıya ulaşma ihtimali olan projeler geliştirilmelidir. Fikir bulurken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğer ise özgün olmasıdır. Daha önce herhangi bir yerde paylaşılmış ya da farklı kişiler tarafından yapılmış projeleri startup olarak kabul etmek mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir: Startup Nedir ve Nasıl Tanımlanır?

Gerekli Araştırmaları Yaparak Plan Hazırlamak

Başlatılan bir startup projesinin başarı ihtimalini kısmen de olsa hesaplayabilmek ve hedefe daha az sapma ile ulaşabilmek için ön araştırma yapmak gereklidir. Yapılacak iş her ne olursa olsun, iyi bir iş planı ile yola çıkılmadığı sürece başarmak zor ya da zorlayıcı olacaktır. Bu yüzden de yapılmak istenilen şey ile alakalı analizler yapılmalı, raporlar düzenlenmeli ve nihayetinde de hangi yolların izleneceğine dair bir planlama yapılmalıdır. Projenin uygulanması esnasında da zorunlu kalınmadığı müddetçe plandan sapılmaması tavsiye edilmektedir.

Uzmanlardan Destek Almak

Startup başlatmak için her ne kadar özgün bir fikir ve proje gerekse de deneyimli kişilerden yardım almaktan çekinilmemelidir. Fikrin daha iyi işlenebilmesi ya da başarılı bir hale getirilebilmesi adına farklı kişilerden destek almak önemlidir. Startup başlatmak isteyen kişileri başarıya ulaştırmayı ilke edinen bazı kuluçka merkezleri, proje sahiplerine mentor ve danışmanlık destekleri sağlamaktadır. Her proje geliştiricisi bu tür olanakları iyi bir şekilde takip etmeli ve maksimum düzeyde yararlanmak için gayret etmelidir.

İlginizi Çekebilir:Girişimci Nedir ve Nasıl Olunur? Girişimciliğe Dair Her Şey!

Profesyonel Web Hizmetlerinden Yararlanmak

Geliştirilecek olan projeyi küresel bir çapa ulaştırmak ve için en önemli araçlardan biri internet ve sosyal medyadır. Geliştirilen projenin ne olduğuna dair bilgilendirici bir web sitesi hazırlamak ve bu web sitesi ile bağlantılı olarak sosyal medya hesapları açmak, kısa sürede daha tanınır hale gelebilmek açısından büyük bir potansiyel barındırmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken temel şey, web sitesi kurma ve sosyal medya hesaplarını yönetme işini bizzat yapmamaktadır. Bunun için profesyonel düzeyde web ve sosyal medya yönetim hizmetleri veren firmalardan yararlanmak, internetin meyvelerinden daha etkin bir şekilde yararlanabilmek adına dikkate alınmalıdır.

Yaratıcı Pazarlama Yöntemlerine Başvurmak

Startup başlatarak bir taraftan yeni ve yenilikçi ürünler koymayı hedeflerken; bu ürünleri pazarlayabilmek için gerekli adımların da atılması gereklidir. Ancak pazarlama konusunda da yenilikçi yöntemlere başvurmak, daha etkin sonuçlara ulaşabilmek adına önemlidir. Zira geleneksel yöntemler ile ürün pazarlaması yapmak hem pahalı hem de görece daha etkisizdir. Pazarlama konusunda da bir profesyonelden destek almak, daha iyi sonuçlara ulaşmak için neredeyse zorunluluktur. Zira başarılı bir şekilde üretildiği halde pazarlanamayan ve zarar yaratan projelerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır.

İlginizi Çekebilir: Girişimci Nedir? Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin İpuçları

Projeyi Finanse Etmek

Yeni bir startup başlatırken belki de en önemli unsur, projenin nasıl finanse edileceğidir. Çoğu proje geliştirici, bu işe girerken düşük bir sermaye ile başlamaktadır. Bu da projenin gecikmesi ya da imkansızlıklar nedeni ile yarıda bırakılması gibi olumsuzluklar doğurmaktadır. Bu yüzden proje yatırımcılara iyi bir şekilde tanıtılmalı ve projeyi finanse edebilecek düzeyde yatırım almaya gayret edilmelidir. Kuluçka merkezleri bu konuda da geniş olanaklar sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın