Tüm Zamanların En Ünlü 11 Girişimcilik Örneği

Başarılı bir girişimci olmak, standart hayat şartlarından ve insanı insan yağan değerlere saygı duymayan iş alışkanlıklarından sıkılan çoğu kişinin hayalidir. Girişimci olabilmek esasında çok zor bir şey de değildir. Esas zor olan, girişimcilik yoluna girdikten sonra doğru istikamet üzerinde yol almak ve başarıya ulaşabilmektir. Geçmişten günümüze kadar bunu başaran ve elde ettikleri başarılar ile isimlerinden halen daha söz ettiren çok sayıda girişimcilik örnekleri bulunmaktadır.

Ay’ı Satan Adam: Dennis Hope

Amerika’da yaşayan Dennis Hope isimli girişimci, yasal boşluklardan yararlanarak kendisini dünyanın uydusu olan Ay’da çok sayıda arazinin sahibi olarak gösterdi. Yaptığı iş yasal olduğu için hakkında herhangi bir işlem yapılamayan Hope, Ay’daki arsalarını insanlara satarak toplamda 8 milyon sterline yakın para kazanmayı başardı. Kimilerine göre Hope’un bu yaptığı etik bir girişimcilik örneği olmasa da adı halen daha tarihin en başarılı girişimcileri arasındaki yerini korumaktadır.

İlginizi Çekebilir: Dikkat Edilmesi Gereken Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Product Hunt

Ürün Avcılığı olarak Türkçeye çevrilen bu girişim, son derece basit bir fikre sahip olmasına rağmen onlarca yatırımcıdan milyonlarca dolar destek aldı. Dünyanın herhangi bir yerinde yeni piyasaya çıkan ürünleri derleyen ve diğer ülkelerde bulunan insanlara tanıtan bu girişim fikri, özellikle ürettikleri ürünlerin yurtdışındaki pazarlara da ulaşmasını hedefleyen üreticiler tarafından büyük ilgi gördü.

WhatsApp

Kiev’de dünyaya gelen ve oldukça yoksul bir çocukluk geçiren Jan Koum, 18 yaşından sonra annesi ile birlikte Amerika’ya göç etti. Bilişim alanındaki yeteneği ve ilgisi nedeni ile Yahoo’da kendisine iş bulan Koum, bugün dünyada 1,5 milyardan fazla kişinin anlık haberleşme ihtiyacını karşılayan WhatsApp uygulamasını geliştirdi. Büyük bir başarıya ulaşan bu girişim, Facebook tarafından 19 milyar dolar karşılığında satın alındı ve bu satış Koum’u hem dünyanın en zengin insanları listesine hem de tarihin en başarılı girişimcileri arasına soktu.

İlginizi Çekebilir: Girişimci Nedir? En Başarılı 10 Genç Girişimci

Amazon.com

En başarılı girişimcilik örnekleri arasında yer almasının yanı sıra dünyayı değiştiren girişimler listesinde de ilk sıralarda bulunan Amazon.com, bugün dünyanın en zengin insanı unvanına sahip olan Jeff Bezos tarafından kuruldu. Küçüklüğünden beri elektronik cihazlara ilgi duyan Bezos, üniversiteden mezun olduktan sonra büyük sorunlar ile yüzleştiği bir dönemde bu girişimini hayata geçirerek, hayattayken adını tarihe yazdıran kişilerden biri oldu.

IKEA

Öğrenme bozukluğu yani disleksi hastası olmasına rağmen eğitim hayatında başarılı olan Ingvar Kamprad, 17 yaşındayken bu durumdan ötürü babası tarafından bir miktar para ile ödüllendirildi. Kamprad, babasından aldığı para ile bugün parça mobilya uygulaması ile tüm dünyaya nam salmış olan IKEA markasının temellerini attı. İlk 5 yıl çok fazla ivme elde edemeyen Kamprad, pes etmedi ve bu inadı sayesinde yaklaşık 50 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin insanları arasına girmeyi başardı.

Starbucks

Bugün çok sayıda ülkede aynı konseptte şubeleri bulunan Starbucks kahve zincirinin kurucusu Howard Schultz da diğer pek çok başarılı girişimci gibi yoksul bir ailenin çocuğuydu. Öyle ki üniversite yıllarında harçlığını çıkarmak için kanını satmak zorunda bile kaldı. Starbucks markasını sıfırdan kurmasa bile, onu küçük bir işletmeyken satın alıp bugünkü haline getiren Schultz, hiç şüphesiz başarılı girişimcilik örnekleri arasında parmakla gösterilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Girişimci Nedir ve Nasıl Olunur? Girişimciliğe Dair Her Şey!

Çelik Adam: Andrew Carnegie

Çocukluğunu ve gençliğini fabrikalarda çalışarak geçiren Andrew Carnegie, kurduğu Carnegie Steel Mill adlı şirket ile Amerika’nın çelik sektörünü tamamıyla kontrolü altına almayı başardı. Bu şirket sayesinde Carnegie tarihteki en zengin Amerikalılardan biri oldu.

Madam CJ Walker

Tamamı köle olan siyahi bir ailenin özgür doğan ilk bireyi olan Madam CJ Walker, siyahiler için kozmetik ürünler üreten Madam CJ Walker kozmetik markasını kurarak girişimcilik dünyasına adım attı. Attığı bu adım kısa bir süre sonra kendisinin milyoner olan ilk siyahi kadın unvanını kazandırdı. Markasını küresel ölçekli bir marka haline getirmeyi başaran Walker’ın adı aynı zamanda başarılı girişimcilik örnekleri listelerinde üst sıralarda yer almaktadır.

Ford

Günümüzde hem otomobil üretiminde hem de farklı üretim sektörlerinde kullanılan akar bant üretim sisteminin mucidi olan Henry Ford, ortaya attığı bu yeni üretim sistemi sayesinde, orta sınıf için de ucuz araba sahibi olabilme olanağı sunmuştur. Başarılı bir girişimci olmasının yanı sıra üretim sistemlerinde yarattığı değişim nedeni ile tarihin yenilik yaratan girişimcilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Otsimo

Türk eğitimci ve psikologlar tarafından, otizmli çocuklar ile öğrenme güçlüğü olan çocukların eğitimlerini desteklemek amacı ile geliştirilen ve içerisinde 50’den fazla oyun bulunan Otsimo, halen daha dünyanın en başarılı girişimcilik örnekleri arasında yer almaktadır. Proje bugüne kadar yüzlerce yatırımcı tarafından desteklenerek rüştünü ispat etmiştir.

Harry Potter

Bugün tüm dünyada milyonlarca hayranı bulunan Harry Potter serisinin yaratıcısı olan J.K. Rowling bu işe başlamadan önce sosyal yardımlar ile geçinmeye çalışan dul bir anne idi. Hikayelerini yazmaya başladığında bu denli büyük bir amacı yoktu. Ancak oldukça tutulan bu seri sayesinde Rowling 1 milyar doları aşan bir servetin sahibi olmayı başardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın